fallback

САЩ и Китай преговарят за край на търговската криза до ноември

Плановете на Пекин и Вашингтон подчертават усилията им за ограничаване на задълбочаващия се търговски спор помежду си

16:21 | 18.08.18 г.
Автор - снимка
Създател

Преговарящи от САЩ и Китай се опитват да постигат споразумение за прекратяване на търговския конфликт между двете най-големи световни икономики преди планираната за ноември среща между американския президент Доналд Тръмп и неговия китайски колега Си Дзинпин в рамките на международен форум.

Това съобщават представители на двете държави пред в. Wall Street Journal.

Плановете на Пекин и Вашингтон подчертават усилията на страните да предотвратят задълбочаването а търговския им спор и допълнителното влошаване на двустранните си отношения.

Вестникът посочва, че планираните за следващата седмици преговори между Китай и САЩ, ще поставят основите за разговорите през ноември. Тяхната цел ще е намирането на начин и двете страни да отговорят на търговските си противоречия, което от своя страна може да доведе до продължаване на диалога.

Предстоящите разговори също така представляват ясен знак от страна на Пекин, че иска отношенията с Вашингтон да се завърнат към предишното си състояние по-рано по време на президентството на Тръмп и също така ще включват установяването на съвместни действия по отношение на Северна Корея.

Според съветници на китайското правителство президентът Си е инструктирал своите подчинени да се опитат да стабилизират двустранните отношения със САЩ колкото се може по-скоро. Един продължителен и по-широкообхватен конфликт заплашва да попречи на плановете на китайския лидер за реновиране на икономиката и трансформирането на Китай в глобална суперсила, посочват редица държавни представители и експерти в Китай.

От своя страна американски държавни представители заявяват, че силната американска икономика дава на САЩ предимство в преговорите.

„Смятам, че инвеститорите се местят извън Китай, тъй като те не харесват икономиката и идват в САЩ, защото харесват нашата“, посочва Лорън Къдлоу, главният икономист на Белия дом по време на среща на кабинета. Според него в момента „тяхната икономика изглежда ужасно“.

Въпреки това съществуват различни гледни точки за това как трябва да се процедира с Китай. Финансовото министерство и Националният икономически съвет на Къдлоу са съставили списък с искания към Китай, които според тях биха могли да бъдат основа за споразумение. Но от службата на американския търговски представител – която отговаря за митата, искат да се изчака с преговорите, тъй като според тях допълнителните налози ще дадат на САЩ повече влияние, посочват запознати.

Тръмп и Си ще се срещнат за първи път след началото на търговския си спор в средата на ноември по време на срещата на върха на лидерите от Азиатско-тихоокеанския форум за икономическо сътрудничество, който включва 21 икономики. Срещата им ще бъде последвана от друга в рамките на заседание на лидерите на Г-20 в Буенос Айрес в края на ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:26 | 08.09.22 г.
fallback