Royal Bank of Scotland (RBS) ще трябва да плати сумата от 4,9 млрд. долара, за да уреди иск в САЩ, според който британската банка е подвела инвеститори с ипотечни облигации в периода между 2005 г. и 2008 г., съобщиха от американското министерство на правосъдието.
Според ведомството това е най-голямата глоба, налагана някога върху банка за нарушение, довело до избухването на финансовата криза, съобщава Ройтерс.
Американските власти обвиняват банката в това, че е подвела инвеститори с гарантирането и издаването на ипотечни облигации, разбирайки риска зад много от заемите, както и за предоставянето на неточни данни.
„Въпреки гаранциите на RBS към инвеститорите, сделките на RBS са били гарантирани с ипотечни заеми с висок риск от неплатежоспособност“, заяви главният прокурор на област Масачузетс Андрю Лелинг.
Според министерството на правосъдието банката е оспорила обвиненията и не е признала за извършването на закононарушение, въпреки че в изявление от финансовата институция заявиха, че са радостни да продължат напред.
Заедно с потвърждението на новината за споразумението от RBS посочиха също, че ще изплатят на своите акционери междинен редовен дивидент от 2 пенса на акция на 12 октомври.
Това е първият дивидент на банката от 2008 г. насам, когато едва не фалира и трябваше да получи държавна помощ от 45,5 млрд. паунда.
Уреждането на спора със САЩ и връщането към дивидента бяха две от последните останали задачи пред RBS по пътя към завръщането към нормалността. Надвисналата глоба на правосъдното министерство хвърляше сянка върху акциите на финансовата институция и затрудняваше плащанията към акционерите.
В комбинация с драстични съкращения в инвестиционния ѝ отдел и международния бизнес, завръщането към дивидента може да подпомогне за промяната на реномето на банката пред инвеститорите, превръщайки я от риск в сигурен и предвидим актив.
Новината за RBS също така отбелязва и последното развитие в дългогодишната поредица от големи споразумения между американското правителство и редица международни банки във връзка с нарушения, довели до избухването на световната финансова криза.
На 1 август министерството на правосъдието постигна споразумение с банката Wells Fargo, която се съгласи да плати 2,09 млрд. долара във връзка със сходни обвинения.