Щатските борси стартират в понеделник с лек ръст, но печалбите са умерени заради финансовата криза в Турция, която набира все повече скорост.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отчита повишение с 51 пункта до 25364 пункта, като Apple е най-добре представящата се компания в индекса.
Широкият измерител S&P 500 се покачва с 0,3% до 2842 пункта, докато технологичният Nasdaq Composite напредва с 0,4% до 7885 базисни пункта.
Турската лира, която в петък за кратко се обезцени с повече от 20%, достига нов отрицателен рекорд в понеделник, преди да постигне леко възстановяване.
„Ескалирането на турската валута и икономическата криза в страната имаха повсеместен ефект върху световните пазари“, смята Кейти Никсън, главен информационен директор към Northern Tryst, като добави: „Има определени развиващи се пазари със сравнително слаби валути и силна зависимост от външно финансиране. Притесненията са свързани главно със сценарий, при който случващото се в Турция излиза от страната и се усеща на финансовите пазари в цял свят“.
Напрежението между САЩ и Турция се увеличи значително през миналата седмица, след като турската делегация се върна от Вашингтон без очевиден напредък в разрешаването на проблема около задържането на американския пастор Андрю Брънсън. Той е обвинен в подкрепа на група, която според турските власти стои зад опита за държавен преврат през 2016 г.
На пазара на облигации доходността при 10-годишните американски държавни ценни книжа отчита ръст с 0,029% до ниво от 2,862%, докато тази при 30-годишните държавни ценни книжа достига ръст от 0,033 на сто до ниво от 3,033%.
На валутните пазари индексът на щатския долар спрямо кошница от шест основни валути отчита спад с 0,17% до 96,19 пункта. Еврото отчита лек ръст спрямо долара с 0,33 на сто, като се търгува на ниво от 1,1429 долара за евро.
Перспективата за запазване на силата на щатския долар през следващите месеци създава по-големи притеснения за петролните компании от трусовете около търговската война между САЩ и Китай.
Международният бенчмарк Брент се търгува при 72,80 долара за барел, докато фючърсите върху американския суров петрол WTI се понижават с около 0,3% до 67,43 долара за барел.
Златото поевтинява, като контрактите му за доставки през декември се понижават с 0,8% до 1208,60 долара за тройунция.
Материалът е актуален към 17,30 ч. българско време