Щатските пазари приключиха сесията с ръстове, подкрепени от силните корпоративни отчети, които засенчиха опасенията около глобалната търговия, съобщава CNBC.
Широкият индекс S&P 500 се повиши с 0,3% до 2858,36 пункта, а най-добре се представиха енергийните и финансовите компании.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average записа увеличение от 127 пункта, а акциите на Caterpillar поскъпнаха с над 2%.
Технологичният показател Nasdaq Composite напредна с 0,4% след ръст в цените на акциите на Amazon и Tesla.
В края на сесията във вторник S&P 500 е на 0,5% от рекордния си връх от 2872,87 пункта, отбелязан на 26 януари тази година. Nasdaq също е на 1% от нов рекорд, но на Dow му е нужен ръст от над 3,5%, за да достигне нови върхове.
Индексът на волатилността Cboe Volatility Index (VIX), смятан за най-добрия показател за страховете на пазара, се понижи до 10,52 пункта днес, което е най-ниското му ниво от 16 януари, когато удари дъно от 10,40 пункта.
„Сезонът на отчетите е добър и това помогна на инвеститорите да осъзнаят, че има силни фундаменти, с които да се оправдаят високите цени“, коментира Брус МакКейн, главен инвестиционен стратег на Key Private Bank. “Другото нещо е, че хората свикват с опасенията с времето. Имахме търговски тревоги за известно време, но сега те не изглеждат толкова зле“.
До края на миналата седмица печалбата на компаниите от S&P 500 бе с 24% нагоре през второто тримесечие на годишна база. Някои от компании, които задминаха прогнозите, включват Apple и Amazon. След удрянето на звънеца днес редица компании част от Dow, включително Disney, ще обявят резултатите си.
На пазара на облигации доходността по държавните ценни книжа се вдигна, след като стана ясно, че броят на новооткритите работни места в САЩ е ударил нов рекорд.
Доходността по 10-годишните държавни облигации се повиши до около 2,967 процента, а по 30-годишните държавни ценни книжа – до 3,115 процента.
На валутните пазари американският долар отслабна спрямо еврото, след като валутната двойка почти премина през техническите нива, подкрепящи единната валута.
Еврото поскъпна с 0,34% спрямо зелената валута до 1,1592 долара. Еврото има техническа подкрепа на ниво от около 1,15 долара.
Индексът на щатската валута, който измерва стойността му спрямо шест конкурентни валути, се понижи с 0,14% до 95,23 пункта.
Юанът обаче поскъпна с 0,32% до 6,828 долара след едногодишния си връх от 6,9122 долара, отбелязан в петък. Китайската валута е отслабнала с около 7% от средата на юни.
На пазара на суровини петролът също се търгуваше на зелено, след като санкциите на САЩ срещу Иран влязоха в сила, което може да доведе до недостиг в предлагането на черното злато.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI се вдигнаха с 16 цента до 69,17 долара, а върху сорта Брент – с 84 цента, или 1,1%, до 74,59 долара за барел.
Цената на златото също леко се повиши, достигайки до близо 1200 долара за тройунция миналата седмица. Контрактите за доставките през декември записаха увеличение от 60 цента до 1218,30 долара за тройунция.