fallback

Технологичният сектор повлече щатските индекси надолу

Nasdaq Composite беше напът да запише най-лошото си представяне за деня от 25 юни насам

23:49 | 27.07.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Щатските индекси приключват работната седмица със спадове на фона на слабите резултати на Intel и Twitter, които засенчиха данните за солиден растеж на американската икономика, предава CNBC.

Широкият измерител S&P 500 загуби 0,66% от стойността си до ниво от 2818,82 пункта, като технологичният сектор отбеляза спад от над 2%.  Nasdaq Composite отписа 1,46% и беше напът да запише най-лошото си представяне за деня от 25 юни насам. Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average също остана на червена територия със спад от 76,01 пункта до равнище от 25 451, 06.

Борси

Технологичните акции записаха втория си пореден ден на сериозни загуби. В четвъртък секторът заличи над 1,5% от стойността си, след като Facebook преживя най-лошия ден в историята си. В петък акциите на Intel и Twitter повлякоха Wall Street надолу след публикуването на резултатите им за второто тримесечие.

Intel Corp. - вторият по големина в света производител на полупроводници, обяви резултатите си за второто тримесечие, които надминаха оценките на анализаторите по повечето параметри, както и повиши перспективите си за цялата година. Акциите обаче поеха надолу, тъй като някои анализатори виждат признаци, че растежът може да се забави в края на годината.

В същото време Twitter отбеляза печалба за тримесечието, която съвпадна с прогнозите. Книжата обаче потънаха с над 14%, след като компанията обяви и спад на месечно активните си потребители – ключова метрика за представянето на социалната медия.

Книжата на Facebook и Apple също поевтиняха с над 1%, а в същото време цената на акциите на Netflix и Amazon отписа над 2% от стойността си.

Спадовете в технологичния сектор идват на фона на съобщението на американското министерство на търговията, че икономиката на страната е постигнала през второто тримесечие най-бързия растеж от третото тримесечие на 2014 г. Американската икономика е нараснала с 4,1% между април и юни, което отговаря на очакванията на анализаторите.

До момента над 50% от компаниите част от индекса S&P 500 са обявили резултатите си. От тях 79,8% са задминали прогнозите, сочат данни на FactSet.

На пазара на облигации доходността по 10-годишните държавни ценни книжа спада до 2,963 процента след данните за икономиката на САЩ. В същото време доходността по 30-годишните държавни облигации също се понижава – до 3,091 процента.

На валутните пазари доларът поевтиня спрямо кошница от шест основни валути, след като силните данни за американската икономика не успяха да успокоят притесненията, че напрежението на търговския фронт ще създаде проблеми през второто полугодие на 2018 г.

Индексът на щатската валута се търгува  със спад от 0,8% до 94,67 пункта, след като по-рано през деня записа скромен ръст от 0,03%.

Еврото почти не отчита промяна спрямо долара, разменяйки се за 1,1659 долара, а японската йена поевтинява с 0,21% до 110,99 йени за долар.

На пазара на суровини цените на петрола отбелязват спад на фона на свиването на американските запаси въпреки успокояването на търговското напрежение и временното затваряне от Саудитска Арабия на ключов маршрут за доставките на суров петрол.

Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI завършиха петъчната сесия със спад от 92 цента до 68,69 долара и седмичен спад от 2,5%, което е четвърта поредна седмица на загуба.

Контрактите върху петрола сорт Брент се понижиха с 25 цента до 74,29 долара, но все пак завършиха седмицата с ръст от 1,7%, като прекъснаха серията от три последователни седмични спадове.

Златото също остава сравнително стабилно. Фючърсите върху ценния метал за доставките през август поевтиняха с 2,70 долара до 1223 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:47 | 13.09.22 г.
fallback