Според повечето измерители перспективите пред американската икономика са добри. Ръстът на брутния вътрешен продукт може да надхвърли 4% през второто тримесечие, безработицата е на най-ниското си равнище от десет години, а заплатите растат, пише CNBC.
Други данни обаче обрисуват по-мрачна картина – тези за националния дълг на САЩ. Брутният федерален дълг на страната е цели 21,2 трлн. долара. Икономисти и политици увеличават призивите си към американските власти да обърнат внимание на дълга сега, когато икономиката е на стабилни основи и не е връхлетяла следващата криза.
„Дори да смятаме, че държавният дълг не е от значение за представянето на икономиката, трябва да признаем, че при настъпване на криза правителствата не са склонни да предприемат значителни стъпки, ако дългът е толкова висок, колкото е нашият в момента“, казва Джаред Бърнстейн, старши сътрудник в Center on Budget and Policy Priorities.
През юни бюджетната комисия в Конгреса съобщи, че федералният дълг, притежаван от хората, ще нарасне от 78% от БВП в края на тази година до 96% през 2028 г. Това ще бъде най-високото равнище от 1946 г. Авторите на доклада предупредиха, че толкова висок и растящ дълг заради по-високи разходи и по-ниски приходи ще има „сериозни негативни последици за бюджета и страната“.
“Увеличаването на дълга затруднява стимулирането на икономиката с цел генериране на растеж“, казва Соня Гибс, старши директор в Capital Markets и на отдел „Капиталови пазари и политика към нововъзникващите пазари" в Institute of International Finance.
САЩ не са единствената страна в света с главозамайващ дълг. През април Международният валутен фонд (МВФ) изрази тревога за глобалния дълг, като отбеляза, че съотношенията между дълга и брутния вътрешен продукт в развитите икономики е на нива невиждани от Втората световна война насам.
Гибс отбелязва, че за инвеститорите е било лесно да игнорират държавния дълг в краткосрочен план.
Но МВФ предупреди, че сега е време инвеститори и политици да обърнат внимание на растящия дълг, като посочват конкретно САЩ. Фондът съобщи, че данъчната реформа и споразуменията за повишаване на разходите означават, че САЩ ще бъдат единствената развита икономика, в която съотношението между дълга и брутния вътрешен продукт ще нараства в идните пет години.