fallback

Юнкер трябва да дръпне аварийната спирачка на срещата с Тръмп

Според Дитер Кемпф, президент на BDI, е необходимо САЩ и ЕС да проведат диалог, който да доведе до премахване на наложените мита

08:10 | 25.07.18 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и президентът Доналд Тръмп трябва да "дръпнат" аварийната спирачка на търговския спор по време на тяхната среща в сряда, смята Дитер Кемпф, президент на могъщата Федерация на германските индустриалци (BDI), цитиран от Euractiv.

Според него Вашингтон трябва да престане да използва налагането на мита върху чуждестранни стоки като оправдание за защита на националната сигурност.

"Наложително е САЩ да променят своя маниер при воденето на диалог. Митата, които те налагат под претекст, че защитават националната сигурност, трябва да отпаднат", смята Кемпф.

„Сега е важно да се установи общо разбирателство за фактите и двустранното доверие“, добави още той, като посъветва Юнкер да обясни, че с действията си САЩ вредят на себе си като поставят мита на европейските автомобили и автомобилните части.

За германската автомобилна индустрия работят повече от 118 хил. души в САЩ. 60% от тяхната продукция се изнася за други страни.

Кемпф отбелязва, че Европа е една от най-големите търговски сили в света и като такава тя трябва да покаже, че този спор е необходимо да се реши в рамките на Световната търговска организация (СТО).

Едностранните търговски политики извън СТО са вредни за икономическото развитие на света, включително и за САЩ, каза още Кемпф. „Европа не трябва да позволява да бъде изнудвана, а да се държи уверено срещу САЩ“, подчертава той.

Юнкер няма да пристигне в САЩ за разговори с Тръмп с конкретно търговско предложение, пише още Euractiv.

„Не искам да влизам в дискусия за мандати, оферти, защото няма да има никакви оферти. Това е дискусия, диалог и възможност да се говори открито“, заяви говорителят на ЕК Маргаритис Скинас по време на пресконференция.

„Това е възможност да премахнем всяко потенциално напрежение в търговията и да се ангажираме с открит и конструктивен диалог с нашите американски партньори“, добави още той.

Говорителка на германското правителство заяви в понеделник, че „е добре САЩ и Европа да продължат диалога въпреки различията си“. 

Позовавайки се на защитата на националната сигурност, Вашингтон наложи мита върху вноса на стомана и алуминий от Европейския съюз (ЕС), Канада и Мексико като същевременно Тръмп заплаши да разшири тези мита върху автомобилите и автомобилните части от ЕС.

Германският министър на икономиката Петер Алмайер заяви пред немското радио “Deutschlandfunk”, че се надява все още да е възможно да се намери решение, което да е правилно както за ЕС, така и за САЩ.

Алмайер добави, че възможността за налагане на мита върху европейските автомобили е много сериозна и реална и подчерта, че намаляването на международните мита през последните 40 години и отварянето на пазарите са довели до значителни ползи за гражданите.

Според него е изключително трудно да се оцени влиянието на американските мита върху германската икономика, но добави, че „митата върху алуминия и стоманата имат обем малко над 6 млрд. евро. В случая с автомобилите може да говорим за десет пъти по-голям обем“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:55 | 13.09.22 г.
fallback