fallback

Осъдиха Johnson & Johnson на 4,7 млрд. долара обезщетение

Компанията беше обвинена в продажба на редица продукти, съдържащи азбест и причиняващи сериозни увреждания

13:17 | 13.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Съдебно жури от щата Мисури осъди в четвъртък (12 юли) козметичния гигант Johnson & Johnson (J&J) да изплати рекордните 4,69 млрд. долара  обезщетения на 22 жени, които обвиниха компанията заради продукти с талк, включително бебешка пудра, съдържащи азбест и причиняващи рак.

Това е най-голямото наказание, което J&J среща до момента във връзка с обвиненията за продажба на канцерогенни продукти.

Компанията се бори с други 9 хил. подобни случаи с продукти, съдържащи талк. Тя отрича, че тези продукти съдържат азбест и да причиняват рак. J&J коментират, че проучвания показват, че талкът е безопасен и до този момент успешно се справя с обвинения от подобен характер.

Сериозната присъда от четвъртък, обявена в районния съд на град Сейнт Луис, включва 550 млн. долара компенсационни щети и 4,14 млрд долара наказателни щети, според информация на Courtroom View Network, цитирана от Ройтерс.

От J&J определиха присъдата като „крайно несправедлива“ и ще обжалват пред съда.

Акциите на компанията се понижиха с 1,31 долара, или с 1%, до 126,45 долара след обявяването на съдебното решение.

Решението на съда беше взето след пет седмици щателно проучване от редица експерти.

Обвинението заяви, че дългосрочното използване на бебешка пудра и други козметични продукти на J&J са причината за техните заболявания. Те обвиняват компанията, че е била наясно със примесите на азбест в талка още от края на 70-те години на миналия век, но въпреки това не са предупредили своите клиенти за сериозния риск.

„Ние сме дълбоко разочаровани от присъдата, която е продукт на крайно несправедлив процес“, споделя представител на J&J. От компанията са сигурни, че техните продукти не съдържат азбест и не причиняват рак.

17 от 22-те жени, подали иска в съда в Сейнт Луис, не са от щата Мисури. Известно е, че този щат обикновено е благосклонен към ищците. Практиката на комбиниране на обвинителите в подобни случаи е често критикувана от обществеността и е определяна като „форумен пазар“ от обвиняемите.

Марк Ланиер, адвокат на обвинението, определи в своето изявление след процеса, че J&J трябва да изтеглят продуктите с талк от пазара „преди да причинят още поражения върху хората, които биха довели до смърт“.

„Ако J&J искат да продават продукти с талк, трябва да ги обозначат като опасни“, добави Ланиер.

Американската Агенция по храните и лекарствата (FDA) направи щателно проучване на проби от талк между 2009 г. и 2010 г., анализирайки включително и бебешката пудра на J&J. В нито един случай не беше открито съдържание на азбест.

По време на процеса Ланиер заяви пред съдебното жури, че „Агенцията, лабораториите и J&J са използвали неефективни методи за тестване, които не са позволили откриването на азбестови влакна“.

Ищците твърдят, че талкът, който представлява мека скала, близка по структура с азбеста, може да се смеси с опасното вещество по време на добива, което прави невъзможно разделянето им. От J&J отричат тези твърдения, позовавайки се на направените тестове, които гарантират, че талкът е незамърсен и безвреден.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:06 | 14.09.22 г.
fallback