Данъчните съкращения и нарастването на публичните разходи в САЩ увеличават риска пред световната икономика като стимулират дълга, могат да ускорят инфлацията и тласкат нагоре цената на долара. Това предупредиха от Международния валутен фонд (МВФ) в изявление за годишния си преглед на американската икономика.
Фискалната политика, подкрепяна от администрацията на американския президент Доналд Тръмп и контролирания от Републиканската партия Конгрес, ще осигури краткотрайно стимулиране на икономиката на САЩ и на много от техните търговски партньори, се казва още в текста. В него се допълва, че подобни мерки, въведени във време на възход, ще „увеличат риска за САЩ и световната икономика“, посочват от фонда, цитирани от Bloomberg.
Разхлабването на паричната политика във Вашингтон покачва риска от „инфлационни изненади“ за пазарите, като рязкото увеличение в натиска върху цените от своя страна ще принуди Федералния резерв да повиши лихвите по-бързо от очакваното, заявяват от МВФ, според който американската фискална политика може да накара капиталите да напуснат развиващите се пазари.
Предупреждението бе отправено на фона на най-силния световен икономически подем от седем години насам. И докато фондът вижда ускорение на световната икономика през 2018 г., то очакванията са тенденцията да отслабне през следващите години, тъй като централните банки ще започнат да увеличават лихвите и ефектите от американските фискални стимули ще намалеят.
Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард предупреди по-рано тази седмица, че облаците над световната икономика „стават все по-мрачни с всеки изминал ден“. Нейният коментар дойде след хаотичната среща на Г-7 в края на миналата седмица в Канада, на която американският президент Доналд Тръмп отправи остри критики към американските съюзници.
От МВФ посочват, че близкосрочните прогнози за американската икономика са добри, отбелязвайки, че безработицата достига невиждани от 60-те години нива. Фондът допълва, че САЩ по всяка вероятност вече са подминали нивото на т. нар. пълна заетост, като заплатите и цените се очаква да нараснат с „бавен, но постоянен темп“.
В изявление от американското финансово министерство посочиха, че споделят вижданията на фонда в краткосрочен план, но има „значителни различия“ при средносрочните и дългосрочни прогнози.
През януари в сила в САЩ влезе новото данъчно законодателство, което съкращава значително личните и корпоративни данъци. В същото време месец по-късно Конгресът прие увеличение на федералните разходи на стойност 300 млрд. долара. Според МВФ стимулите ще увеличат американския бюджетен дефицит до над 4,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) през следващата година.
Администрацията планира да започне постепенно свиване на разходите през 2020 г., но от фонда предупредиха, че съществува риск САЩ да изпаднат в рецесия, тъй като е много вероятно по същото време Фед да увеличи лихвените проценти по заемите.
Фондът предупреди също, че американската централна банка „трябва да бъде готова да приеме известно умерено и временно надскачане на своите средносрочни инфлационни цели“.
МВФ изрази положително мнение за някои аспекти на данъчните съкращения, включително това, че по-ниските корпоративни налози ще стимулират инвестициите. Въпреки това обаче – на нетна база, данъчните промени облагодетелстват предимно хората с по-високи доходи.
„Тези промени е много вероятно да изострят поляризирането на доходите и ще направят малко, за да се справят с належащите нужди на работещите бедни“, посочват от МВФ.