fallback

Действията на ЕС не вредят на производители от Европа, докато САЩ ощетяват своите

Интересният въпрос е как Китай успя да отложи търговската война със САЩ, коментира представител на БСК

22:19 | 06.06.18 г.

Действията на ЕС с повишаването на митата за вноса от САЩ не ощетяват европейските производители, докато действията на САЩ може да помагат на металурзите, но ще ощетят други. Това мнение изрази Веселин Илиев, главен директор „Международно икономическо сътрудничество“ в Българската стопанска камара (БСК), в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

„При отговора на ЕС в основната си част в списъка са крайни продукти и стоки. От моя гледна точка доста по-разумно е да ограничиш вноса на крайни изделия, което отваря ниша за националните производители, отколкото на суровини. Действията на ЕС едва ли ще ощетят европейските производители, докато действията на Тръмп може да помогнат на металурзите, но ще ощетят други там“, коментира експертът.

Той обясни, че развитите държави имат по-ниски мита, особено когато става въпрос за суровини и материали с ниска степен на преработка. Причината е, че се предполага, че развитите държави използват суровините и материалите с ниска степен на преработка, за да добавят стойност и да продават стоки с по-висока добавена стойност. Практиката на тези държави е да имат нулеви мита, дори има страни, които имат програми за насърчаване на внос. Примери за такива в Европа са Холандия и Швейцария, а извън нея – Корея и Китай.

Това, че една държава налага мита би могло да значи, че тя се опитва да подпомогне някакъв свой отрасъл.

„В случая със САЩ и митата върху стомана и алуминий не виждам какво точно ще помогне./.../ Единият от проблемите е, че тяхната металургия няма да се преструктурира. Другият проблем е, че продукцията на редица техни производства, които ползват тези суровини, ще се оскъпи. На практика тези мита ще ударят конкурентоспособността на някои американски производители“, добави Илиев.

По думите на експерта интересният въпрос е как Китай успя да отложи търговската война със САЩ.

„Имайте предвид, че Китай е основният държател на американския дълг, който е огромен. Може би един внимателен анализ на китайските инвестиции в САЩ би ни подсказал защо се е случило така. Сигурно Китай са направили отстъпки“, смята той.

Още от разговора вижте във видеото

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:00 | 10.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още