fallback

Докладът на Фед дава сигнал за увеличение на лихвите през юни

От централната банка обясняват и, че се чувствам комфортно с временна инфлация от над 2%

23:08 | 23.05.18 г.

Федералният резерв ще позволи на инфлацията за кратко да се задържи над 2%, тъй като икономиката продължава да се възстановява, a през юни вероятно ще видим още едно увеличение на лихвите, става ясно от доклада от последната среща на централната банка, цитиран от CNBC.

На последната среща на Фед в началото на май лихвите не бяха увеличени, но беше добавена думата „симетричен“ към целта за инфлацията. Пазарните участици обаче бяха озадечени от промяната в езика. В доклада се споменава и повишаване на лихвите през юни.

Докато общото мнение е, че инфлацията ще продължи да се покачва към целта си от 2%, но има разногласия колко уверен ще се чувства Фед след години под целта и какво ще означава това за паричната политика.

В протокола от срещата през май се посочва, че "временният период на инфлация с малко над 2 процента ще бъде в съответствие със симетричната инфлационна цел на Фед".

Думата „симетричен“ беше спомената поне девет пъти в доклада на централната банка.

Предпочитаният индекс за инфлацията на Фед в момента е на ниво от 1,9%, докато индексът, включващ и променливите цени на енергията и храните е 2%. Според банкерите натискът върху заплатите е умерен, но пазарът на труда се затяга.

За Федералния резерв инфлацията от 2% поддържа икономическия растеж, но без да оказва твърде голям натиск върху цените.

След седем години на лихвени проценти близо до нулата, централната банка започна да повишава лихвените проценти през декември 2015 г., като сегашният целеви диапазон е в рейджа между 1,5% и 1,75%.

Според последния доклад служителите на Фед остават решени да продължават да увеличават ставките, но постепенно, както многократно са обещавали. Пазарите вече оцениха шанса на 95% за увеличение на лихвите през юни, следвано от друго през септември.

По отношение на икономиката се очаква напредъкът да продължи въпреки някои признаци на отслабване през първото тримесечие, става ясно още от доклада на централната банка. Изразени са и известни опасения от ефектите от налагане на мита и търговски рестрикции.

Като цяло перспективата изглежда позитивна, като икономическият растеж е подкрепен от силния пазар на труда, федерална данъчна и разходна политика, високо ниво на доверие на домакинствата и бизнеса, благоприятни финансови условия и силния растеж в световен мащаб, смятат от Фед. От доклада става ясно още, че с развитието на икономиката ще бъде възможно по-нататъшно постепенно увеличение на лихвите, като същевременно с това ще се поддържа „симетрична“ инфлационна цел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:21 | 13.09.22 г.
fallback