fallback

Dow Jones прибави над 300 пункта благодарение на Apple

Цената на акциите на технологичния гигант достигна рекорд, след като Уорън Бъфет съобщи, че е купил 75 млн. акции през първото тримесечие

23:58 | 04.05.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Американските индекси приключиха търговията в петък на зелена територия, след като Wall Street игнорира разочароващите данни в месечния доклад за работните места през април, а  цената на акциите на Apple достигна рекордно равнище, предава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 330 пункта към стойността си до 24 262,51 пункта благодарение на поскъпването на книжата на Apple с 3,9%. Цената на акциите на компанията скочи, след като инвеститорът Уорън Бъфет разкри, че е купил милиони акции на производителя на iPhone в последните месеци. Dow отбеляза спад от над 150 пункта малко след началото на борсовата търговия.

Широкият измерител S&P 500 добави 33,69 пункта до 2663,42 пункта, след като по-рано през деня също регистрира понижение с 0,4%. Технологичният измерител Nasdaq скочи със 121,47 пункта до 7209,62 пункта благодарение на ралито на акциите на Apple и поскъпването на книжата на Facebook и на компанията-майка на Google Alphabet съответно с 1,4% и 2,4%.

Apple беше най-добре представилата се компания в петъчната търговия, след като инвеститорът милиардер Уорън Бъфет разкри, че е купил 75 млн. акции през първото тримесечие. Те се прибавят към вече огромния дял на конгломерата в технологичния гигант.

„Технологичният сектор има добър ден и явно Apple помага за това. Съобщението на Уорън Бъфет даде инерция на цената на акциите“, казва Куинси Кросби, главен пазарен стратег в Prudential Financial.

Ръстът на технологичния сектор беше подкрепен и от силните резултати на Activision Blizzard, които надминаха очакванията на Wall Street в четвъртък.

Кросби смята, че като цяло волатилността на пазара се е вълнала в по-комфортни граници, а оценките са станали малко по-привлекателни, въпреки че може би не са достатъчни, за да предизвикат значителен ръст в търгуваните обеми.

Все пак пазарите държат под око лихвените проценти и признаците за повишаване на инфлацията.

Министерството на труда на САЩ съобщи, че икономиката е добавила 164 хил. работни места през април, което е по-малко от очакваните 195 хил. работни места от икономисти, анкетирани от Ройтерс. Средното почасово заплащане също е нараснало по-малко от очакванията с 0,15% спрямо прогнозираните 0,2%.

Но данните показват, че безработицата е намаляла до 3,9%, което е най-ниското равнище от 18 години.

Промените в средното почасово заплащане се следят внимателно от членовете на Федералния резерв като индикатор за инфлация. То нарастваше с около 2,7%, което е над темпа на възстановяване, но е под целта на Федералния резерв.

Въпреки че доходността по 10-годишните американски държавни облигации се върна под прага от 3%, надминат в последните дни, Фед съобщи в сряда, че продължава да наблюдава повишаване на цените и че постепенното затягане на валутната политика е уместно. Доходността по 10-годишните американски облигации в момента е около 2,946%.

На останалите фондови пазари в света картината беше смесена. В петък борсите в Азиатско-Тихоокеанския регион приключиха търговията предимно с понижения, докато в Европа индексите завършиха седмицата възходящо.

Членове на делегацията на САЩ продължиха търговските преговори в Китай. Министърът на финансите Стив Мнучин заяви в петък, че американската делегация е провела позитивни разговори с Китай до момента, предаде Ройтерс.

Пробив в преговорите между двете страни за промяна на китайската икономическа политика обаче е малко вероятен. САЩ са готови да наложат още мита върху китайски продукти, ако Пекин не изпълни ангажиментите си, съобщи Wall Street Journal.

В туит, публикуван в петък, икономическият кореспондент на изданието в Китай Линлин Вей съобщи, че САЩ са поискали Китай да намали търговския си излишък с поне 200 млрд. долара до края на 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:37 | 08.09.22 г.
fallback