Над 1100 американски икономисти, сред които и петнайсетина носители на Нобелова награда, подписаха писмо, в което критикуват протекционистката политика на Доналд Тръмп и настояват Конгресът и Белият дом да не повтарят грешките от миналото, предаде AFP.
Писмото, което бе разпространено от националния съюз на данъкоплатците (National Taxpayers Union - NTU), бе предадено на американската изпълнителна власт снощи след месеци на активни протекционистки действия на Белия дом.
Президентът на САЩ обнародва на 8 март повишения на митата с 25 на сто за вноса на стомана и с 10 на сто - за алуминия. Той заплашва да въведе от 22 май мита за китайски стоки на стойност 50 милиарда долара, влизащи на американския пазар, пише БТА.
Тръмп зачести и заканите да изтегли страната от северноамериканския договор за свободна търговия, известен със съкращенията НАФТА, който обединява от 1994 година САЩ, Канада и Мексико.
Икономистите, сред които е Ричард Талър, носител на Нобелова награда за икономика за 2017 година и Едмънд Фелпс - за 2006 година, но също и бивши съветници на президента републиканец Джордж Буш (Харви Роузън, Уенди Грам) и още директорът по бюджета при републиканеца Роналд Рейгън, избраха символично 3 май, дата на която през 1930 година други икономисти поискаха от Конгреса да отхвърли закона "Смут - Хоули".
Този американски закон доведе до вдигането на митата върху 20 000 продукта и породи ответни мерки на търговски партньори на САЩ, изостряйки отрицателните последици от Голямата депресия.
"Конгресът не се съобрази със съвета на икономистите през 1930 година и американците платиха цената за това", се посочва в писмото. Икономистите, които са го подписали, настояват да не бъде повтаряна същата грешка.
Те цитиран откъс от писмото от 3 май 1930 година, което продължава да бъде актуално: "Убедени сме, че повишаването на митата би било грешка. Това би довело като цяло до скок на цените, които американските потребители ще плащат"