Индексите на Wall Street се понижиха в петък, след като някои от представителите на банковия сектор натежаха на пазара в иначе силната седмица за акциите, обобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones се понижи с 0,50% до 24360,14 пункта. В рамките на индекса най-зле се представи JPMorgan Chase & Co, чийто акции поевтиняха с 3,16%. Книжата на Boeing, Intel и Goldman Sachs отчетоха понижение в стойността си със съответно 2,47%, 0,79% и 1,46%.
Широкият показател S&P 500 отписа 0,30% до 2656,01 пункта. Технологичният Nasdaq се придвижва в посока надолу с 0,47% до 7106,65 пункта.
Представителите на банковия сектор Citigroup, Wells Fargo и J.P. Morgan Chase обявиха резултатите си за тримесечието, надминавайки очакванията на анализаторите. Първоначално акциите им поскъпнаха, но след това дадоха заден ход.
“Дори и с големи печалби, очакванията бяха толкова високи, че всъщност банките не успяха да бъдат двигател на пазара”, коментира Джим Ауад, старши управляващ директор в Hartland & Co, цитиран от Ройтерс. Според него инвеститорите са били калкулирали високите резултати предварително. Очакванията за новия сезон на отчетите са високи. Според данни на FactSet компаниите от S&P 500 ще отчетат общ ръст на печалбите си от 17,1% за изминалите три месеца на годината. За представителите на финансовия сектор прогнозите са за повишение на печалбите им с 24%.
Bank of America, Goldman Sachs и Morgan Stanley се очаква да обяват тримесечните си резултати през следващата седмица.
„Намаляването на данъците са основната причина, поради която наблюдаваме подобен растеж“, коментира Ник Райх, изпълнителен директор на The Earnings Scout.
Доверието на инвеститорите се подобри в последните сесии на фона на стихването на последните търговски и геополитически напрежения.
В същото време обаче стана ясно, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп ще разшири следващата седмица списъка с китайски стоки и услуги, върху които се налагат допълнителни вносни мита. Според Wall Street Journal Белият дом възнамерява да се фокусира освен върху нови налози и върху блокиране на китайски технологични инвестиции в САЩ.
Във фокуса на пазара в петък беше индексът на потребителското доверие в САЩ, изготвен от Университета в Мичиган, който се понижава през април до 97,8 пункта, след като месец по-рано удари 14-годишен връх от 101,14 пункта.
Във вечерните часове в петък еврото поскъпва спрямо долара с 0,09% до 1,2338 долара. Фючърсите върху американския суров петрол отчетоха повишение в цената си с 0,28% до 67,26 долара за барел. Пшеницата пък поевтиня с близо 2%.