Търговският дефицит на САЩ достигна до най-високите си стойности от почти девет години и половина през февруари, след като както износът, така и вносът отбелязаха рекордно високи нива въпреки влошената търговия с Китай.
От американското Mинистерство на търговията обявиха в четвъртък, че разликата е нараснала с 1,6% до 57,6 млрд. долара – най-високата стойност от октомври 2008 г. насам, съобщава Ройтерс.
Това представлява и шести пореден месец, в който дефицитът се увеличава. При търговията със стоки той е най-високият от юли 2008 г., а при услугите излишъкът е най-малкият от декември 2012 г.
Част от нарастването му отразява ръста в цените на суровините. Политически деликатният дефицит при търговията със стоки с Китай спадна с 18,6% до 29,3 млрд. долара, докато този с Мексико бележи покачване от 46,6% през февруари.
Данните от Вашингтон идват на фона на нарастващо напрежение между САЩ и Китай, след като двете страни обявиха реципрочни мита върху редица свои стоки, хвърляйки в смут международните пазари.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обяви, че налага мита в размер на 25% върху над 1300 китайски стоки в сектора на индустриалните технологии, транспорта и медицинските продукти. Китай побърза да отговори и в сряда публикува списък със сходни мита върху американски вносни продукти, сред които соя, самолети, автомобили и химикали.
Тръмп, който настоява, че търговските партньори злоупотребяват със САЩ, вече въведе обширни налози върху вносни соларни панели и бяла техника, както и върху вноса на алуминий и стомана.
След корекции спрямо инфлацията търговският дефицит на страната достигна 69,11 млрд. долара от 69,96 млрд. долара през януари. Т. нар. реален търговски недостиг пък е над средния за четвъртото тримесечие на миналата година и е в размер на 66,81 млрд. долара.
През февруари износът на стоки се е увеличил с 2,3% до 137,2 млрд. долара, стимулиран от търговията с индустриални материали и продажбите на моторни превозни средства и двигатели. Износът за Китай остава без промяна през февруари.
Вносът на стоки за същия период бележи ръст от 1,6% до 214,2 млрд. долара. За сметка на това обаче този от Китай е намалял с 14,7%.