fallback

Тръмп за климата - говори едно, а върши друго

Правителството на САЩ продължава да е активно ангажирано с борбата с глобалното затопляне

10:57 | 15.03.18 г.

Американският президент Доналд Тръмп отхвърли международните усилия за борба с изменението на климата и постави под съмнение научния консенсус, според който глобалното затопляне е опасно и се дължи на човешката консумация на изкопаеми горива.

Но има разлика между това, което Тръмп казва на местна почва и какво прави правителството му зад граница, пише Ройтерс.

Докато вниманието е фокусирано върху реториката на Тръмп, представители на държавния департамент, федерални агенции и правителствени учени остават активни участници в международните усилия както за изследване, така и за борба с изменението на климата, коментират представители на САЩ и други страни, участващи в тези усилия.

„Ние наистина не откриваме никаква промяна при американците“, казва един от официалните представители на Финландия Алекси Херкьонен, който председателства Арктическия съвет, съставен от осем страни и работещ за опазване на околната среда и осигуряване на развитието на северните полярни райони.

През изминалата година САЩ помогнаха за изготвянето на правилник за прилагане на Парижкия договор за климата, подписаха международни меморандуми, призоваващи за глобални действия за борба с изменението на климата, увеличиха финансирането на проекти за чиста енергия в чужбина и участваха в глобални изследвания на опасностите и причините от затоплянето на Земята.

Държавният департамент, който управлява по-голямата част от политиката на САЩ в областта на климата в чужбина, казва пред Ройтерс, че все още развива политиката си за глобално затопляне в рамките на новата администрация.

„Държавният департамент работи съвместно с Белия дом и междуправителствената организация за по-нататъшното развитие на нашия подход към международната дипломация по въпросите на изменението на климата“, коментира говорителят на Държавния департамент Амброуз Сайълс в изявление, преди Тръмп да отстрани държавния секретар Рекс Тилърсън във вторник.

Отстраняването на Тилърсън обаче поставя под въпрос бъдещето на политиката на САЩ в областта на климата в чужбина. Тилърсън подкрепя Парижкия договор, а неговият приемник Майк Помпейо изрази съмнения относно науката за изменението на климата. Поддръжниците на борбата с промените климата изразяват надежда, че Помпейо ще бъде прекалено разсеян от напрежението с Иран и Северна Корея, за да промени подхода на Държавния департамент към изменението на климата.

Говорителят на Белия дом е отказал да коментира темата

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:38 | 13.09.22 г.
fallback