Ходът на американския президент Доналд Тръмп с високите мита върху вноса на стомана и алуминий ще бъде отрегулиран, каза Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи, който заедно с Весела Чернева от Европейския съвет по външна политика коментира темата по БНТ.
Вчера американският президент заяви, че е готов да отмени митата върху вноса на стомана и алуминий за държавите от Европейския съюз, ако те предприемат аналогични мерки спрямо САЩ.
В Twitter американският президент написа: "Европейският съюз са прекрасни страни, които се отнасят много лошо със Съединените щати в областта на търговията и сега са недоволни от митата. Ако те отменят своите ужасни търговски бариери и такси за американската продукция, тогава и ние ще отменим своите".
Коментарът на Тръмп бе отправен на фона на разговорите между представители на Европейския съюз и Съединените щати в Брюксел в събота, по време на които не беше постигнат компромис. След срещата европейският комисар за търговията Сесилия Малмстрьом заяви, че дискусията е била откровена, но няма яснота за процедурата за освобождаване от митата и затова следващата седмица разговорите ще продължат.
Според Керемедчиев ходът с високите мита, наложени от Тръмп, ще бъде отрегулиран. Той посочи, че това е типичният стил на Доналд Тръмп – влиза рязко в дадена тема и постепенно омекотява позицията си до постигане на баланс.
„Като цяло протекционизмът е скъп. Той в крайна сметка ще доведе до повишаване на цените дори в държавата, която налага този протекционизъм, и ще доведе до стагнация на икономиката в далечен етап“, каза Керемедчиев.
Той подчерта че всъщност търговската война на САЩ започна не от това обявяване на високите мита, а с митата, които бяха обявени за внос на слънчеви панели и перални от Китай в началото на годината.
„Така че тази търговска война започна още в началото на годината и като цяло идеята на президента Тръмп не беше насочена към Европа и Европейския съюз, защото Европа не субсидира производството на стомани, както правят да кажем Китай, Русия, Беларус, даже има обвинения за Обединените арабски емирства, и субсидиите стигат близо над 300% от реалната стойност на стоманата. Даже и да се въведат такива мита от 20%, реално тези държави, които субсидират производството на стомана... те няма по никакъв начин да спрат тази субсидия и да вдигнат чак толкова цените", каза Керемедчиев.
По думите му ще бъдат ударени европейските държави, защото Европа произвежда висококачествени стомани и метали. Най-големият удар ще бъде срещу Великобритания, която се стреми да подпише споразумение за търговия със Съединените щати.
Според Весела Чернева Тръмп се опитва да изтласка европейската автомобилна индустрия от Съединените щати. „Защото ефектът от повишаването на митото на стоманата и алуминия е, че автомобилите, произведени извън Съединените щати, ще бъдат много по-скъпи“, посочи тя. И обърна внимание на още един ефект - когато митата на Китай бъдат вдигнати, Китай вместо да изнася към Съединените щати, ще започне да изнася евтината си стомана към Европа и това също е проблем за европейската стоманопроизводителна индустрия, каза Весела Чернева.