Американският президент Доналд Тръмп иска да сложи край на американското финансиране за Международната космическа станция (МКС) до 2025 г., като целта му е тя да премине в частни ръце.
Плановете му за орбиталната лаборатория, както и за американската космическа агенция НАСА, бяха представени в новия проектобюжет на страната за 2019 г., който беше представен късно снощи, съобщава ВВС.
Той предвижда и отделянето на 150 млн. долара за „окуражаване на търговското развитие“ на МКС, което трябва да замени държавното финансиране. В същото време текстът включва и увеличение на разходите за космическата агенция с 3% следващата година.
„Бюджетът предлага прекратяване на директната американска финансова подкрепа за Международната космическа станция през 2025 г., след което НАСА ще разчита на търговски партньори за своите изследвания в ниска околоземна орбита“, се посочва в текста, публикуван от Белия дом.
Преди това обаче американското правителство ще отпусне 150 млн. долара за създаването на програма, която да помогне за обучението и подготовката на частни компании, които да поемат станцията в рамките на следващите седем години.
Самата МКС, чиято поддръжка струва на НАСА 3 млрд. долара годишно, ще остане в употреба до края на 2024 г.
По отношение на американската космическа агенция бюджетът ще отдели 19,6 млрд. долара през 2019 г., което е ръст с 500 млн. долара в сравнение с настоящата година.
Проектът също така иска разрешение да бъдат отделени 10,5 млрд. долара за „иновативна и устойчива изследователска кампания“, която да „върне хора на Луната“, последвана от мисия с екипаж до Марс и „други дестинации“.
През 2015 г. Конгресът гарантира финансирането на американската част от МКС за срок до 2024 г., като дискусиите за това какво да се случва с нея след този срок продължават, посочва ВВС. Според медията всеки опит за спиране на държавното й фнансиране ще бъде посрещнат със съпротива. По думите на сенатора от Демократическата партия Бил Нелсън, който е и бивш астронавт, на Белия дом ще му предстои битка, ако реши да оттегли подкрепата си.
Съпротива има и от страна на космическата индустрия. Високопоставен представител на Boeing – основният изпълнител на проекти на НАСА за МКС, предупреди, че ранното предаване на лабораторията може да застраши бъдещото участие на частния сектор.