Не особено радостно събитие, но може би дори леко позакъсняло?
За масовите разпродажби на американски акции, които започнаха миналата седмица и набраха скорост през тази, няма конкретна причина – за разлика от последния път, в който американските борси поеха надолу толкова рязко, малко след като САЩ загубиха рейтинга си ААА от S&P Global Ratings през 2011 г., коментира Bloomberg.
“Хората се събуждат в шок – януари бе много добър месец и изведнъж влизаш във февруари и всичко е с краката нагоре“, казва Кери Крег, базиран в Мелбърн глобален пазарен стратег в JPMorgan Asset Management, която управлява портфейл за около 2 трлн. долара. „Имах серия от имейли от клиенти, които се чудят какво, по дяволите, се случва“, казва той по телефона.
Както при самолетните катастрофи, експертите сочат серия от фактори – от опасения заради посоката на увеличение на лихвените проценти от Федералния резерв до бързо закриване на позиции, предшествани от продължителната слаба волатилност на пазарите. Ето и някои от факторите:
Ръст на доходността
Дългосрочните американски държавни ценни книжа упорито отказваха да се раздвижат особено, след като Фед започна паричното затягане през 2015 г. Твърденията бяха, че при една Goldilocks* икономика на растеж без много силна инфлация дългосрочните разходи върху заемите може да останат ниски. И това имаше биче влияние върху акциите.
Тогава обаче доходността започна да се вдига през миналия месец. Някои предупреждаваха, че ако доходността по 10-годишните държавни ценни книжа достигне 2,6%, това ще донесе проблеми за акциите. И се оказаха прави.
Въпросителни около Федералния резерв
Зад възхода на доходността е засилващият се дебат около перспективите пред политиката на Фед. През по-голямата част от сегашния затягащ се цикъл инвеститорите се чувстваха комфортно с идеята, че американската централна банка ще спре да повишава основния си лихвен процент, когато стигне много по-ниско ниво, отколкото в миналото, тъй като тенденцията към по-бавен растеж на лихвите ще задържи инфлацията ниска.
Тогава обаче бе наложено намаляване на данъците за 1,5 трлн. долара и то в момент, в който икономиката се разширяваше средно с 3% през последните три тримесечия на 2017 г. Данните за заетостта в САЩ от петък предполагат, че ръстът на заплащането се ускорява, което потенциално подкрепя инфлацията.
В комбинация с новото ръководство на Фед това повдигна въпроса дали наистина централните банкери ще спрат на ниво от около 3% за горния край на целевия диапазон. Може да минат седмици, преди инвеститорите да чуят коментар от страна на новия председател Джером Пауъл.
Технически индикатори, опънати до краен предел
Силният старт на годината за американските борси бе ясният показател, че акциите са свръхизкупени в краткосрочен план, заявиха стратезите на Citigroup на 25 януари. Седмичният индекс на относителната сила на S&P 500 нарасна до най-високите си нива в историята и стратезите отбелязаха, че отдръпване от тенденцията на текущия цикъл ще означава пазарна корекция от над 20%.
За Bank of America Merrill Lynch става въпрос за прекалено голяма сума пари, излети в пазара твърде бързо. На 30 януари бе задействан сигнал за противопоставяща се продажба (contrarian sell), когато индикаторът на банката Bull & Bear се повиши, достигайки червената зона, отчасти заради рекордни входящи капиталови потоци.
Натиск на късата волатилност
Популярността на залози за къса волатилност показа грозната си страна в понеделник, след като продажбите от стратегиите, следващи тенденцията, допринесоха за мини „светкавичен срив“ (flash crash), който удари Wall Street в късния следобед, смятат стратезите на JPMorgan Chase & Co. Увеличението на реализираната волатилност в петък бе значително, тъй като това бе сигнал за много свързани стратегии да избягат от риска, пишат те. Продължителен ръст вероятно ще доведе до изходящи потоци от щатските борси за общо 100 млрд. долара, сочат изчисленията им.
Прекомерни оценки
Оценките на акциите в САЩ се насочваха към екстремни нива, дори по завишените стандарти на последните три десетилетия. Съотношението Shiller P/E – показател, базиращ се на сравнението на цени с циклично коригирана печалба – се повиши с повече от две стандартни отклонения над средното ниво за миналия век. Това е едва третият път, в който това се случва, след dot-com балона и ръста през 20-те години на миналия век, довел до Голямата депресия.
* Goldilocks икономика – икономика, която е нито твърде гореща, нито твърде студена, а точно каквато трябва да бъде.