fallback

Dow Jones се насочва към най-големия си седмичен спад от две години*

Държавните облигации достигнаха най-високото си ниво на доходност от началото на 2014 г.

18:13 | 02.02.18 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Индексите на Wall Street отвориха днешната сесия със силен спад на фона на разочароващи финансови резултати на някои от най-големите компании на борсата в Ню Йорк, обобщава агенция Ройтерс. Данните за повишаването на щатската заетостта пък подкрепиха нарастването на доходността на американските държавни облигации, което допълнително натежа на пазара.

Индексът на сините чипове Dow Jones губи 1,22% от стойността си до 25 867,60 пункта. Той се насочва към най-слабата си седмица от над две години, след като разпродажбите на правителствени облигации и разочароващи тримесечни отчети се отразиха на акциите в петък. За изминаващата седмица индексът на сините чипове губи засега 2,8 на сто, като така се насочва към най-големия седмичен спад от януари 2016 г., когато разпордажби на китайските борси се отразиха на глобалните пазари.

Понижението при широкия измерител S&P 500 е до 0,82% до 2 798,75 пункта. Технологичният Nasdaq отчита спад от 1,065 до 7 307,40 пункта.

Данните на министерство на труда в САЩ показаха увеличаване на броя на работните места в страната с 200 хил. през януари. В същото време безработицата се запазва на 17-годишно дъно от 4,1%. Заплащането пък нараства с най-бързи темпове от средата на 2009 г.

След данните за пазара на труда трейдърите увеличиха залаганията си, че Федералният резерв ще увеличи лихвите три пъти през тази година, като покачването още през март изглежда почти сигурно. Бързо повишаващите се заплати обаче могат да изискат по-агресивни действия за задържане под контрол на инфлационния натиск, отбелязва Ройтерс.

„Това, което е полезно за средностатистическия американски работник, в крайна сметка е отрицателно за акциите, защото се увеличават шансовете за по-нататъшно увеличение на лихвите“, коментира Майкъл Антонели, управляващ директор в Robert W. Baird.

Доходността по десетгодишните държавни облигации се повиши до 2,818%, след като бяха публикувани данните за пазара на труда. Това е най-високото им ниво на възвръщаемост от началото на 2014 г.

Акциите на Exxon и Chevron поевтиняха съответно с 4,1% и 1,9%, след като и двете петролни компании отчетоха по-ниски от очакваните тримесечни печалби. Еxxon Mobil Corp., най-големият публично търгуван производител на петрол в САЩ, публикува по-ниски от очакваните резултати за четвъртото тримесечие на миналата година, което снижи цената на акциите му с 3,6% по време на сутрешната търговия.

Спрямо същия период на миналата година през четвъртото тримесечие печалбата на Chevron се увеличава повече от седем пъти до 3,1 млрд. долара, обяви втората по големина след ExxonMobil американска петролна компания. Концернът се е възползвал от положителен счетоводен ефект в размер на 2 млрд. долара, който е в резултат на американската данъчна реформа. Приходите се повишават с 19 на сто до 37,6 млрд. долара. Въпреки позитивните данни обаче се оказа, че те са под прогнозите на анализаторите.

Ценните книжа на компанията майка на Google Alphabet отчетоха спад в цената си от 1,4%, след като финансовите резултати за тримесечието се оказаха под очакванията на анализаторите.

Акциите на Apple загубиха 1,4% от стойността си, тъй като инвеститорите не останаха доволни от разочароващата прогноза на компанията.

Оптимизмът в днешната сесия идва от Amazon, чийто акции поскъпват с 6%, след като онлайн търговецът обяви рекордна печалба от близо 2 млрд. долара, подкрепена от ръста в продажбите и промените в данъчното законодателство.

*Информацията е актуална към 17:16 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:08 | 14.09.22 г.
fallback