Германия, Франция, Италия, Испания и Великобритания са изразили опасения пред американските власти за проекта на данъчна реформа, който предстои да бъде финализиран от Конгреса.
В писмо, подписано от финансовите министри на петте най-големи икономики в Европейския съюз, до което е имал достъп Euractiv.com, страните предупреждават, че „включването на определени по-малко конвенционални международни данъчни разпоредби може да противоречи на договорите за двойно данъчно облагане на САЩ и носи риск да предизвиква сериозни изкривявания в международната търговия“.
Именно затова европейските страни са поискали „мъдър и добре балансиран компромис“, който да съответства на работата на международно ниво по отношение на данъчните въпроси.
Писмото е адресирано до американския финансов министър Стивън Манучин и до високопоставени депутати от финансовите комисии в Камарата на представителите и Сената.
Европейските компании са разтревожени най-вече за предложения „акциз“ от 20% върху плащанията, направени към чуждестранни свързани компании, освен ако те не са свързани с американската икономика. Този вид данък е включен във версията на Камарата на представителите.
Според министрите това рискува „сериозно да възпрепятства“ търговските и инвестиционни потоци между двата партньора.
Предвид факта, че то ще засегне чуждестранните стоки и услуги, министрите предупредиха, че „то би могло да дискриминира по начин, който ще противоречи на международните правила, въплътени в СТО“.
Те добавят, че то ще се противопоставя на „споразуменията по данъчното облагане“, тъй като ще засегне неамериканските компании, базирани в чужбина.
Петте страни изразяват опасения и по включването на две мерки във версията на Сената: „данък за борба със свиването на данъчната основа и злоупотребите“ (Base Erosion Anti-Abuse Tax) и преференциален данъчен режим за печалбата върху вноса.
В първия случай европейските страни смятат, че данъкът може „потенциално да бъде изключително вреден за международните банкови и застрахователни бизнеси“, тъй като международните сделки между дъщерните дружества на една група ще бъдат облагани с данък от 10%.
Европейските страни се опасяват още от факта, че това по-скоро ще навреди на неамериканските групи, а не на американските конгломерати.
Що се отнася до понижения данък от 12,5% върху приходите от стоки или услуги, предоставяни в чужбина, страните смятат, че това може да се окаже „незаконна субсидия за износа“ съгласно правилата на СТО.
Петте страни припомнят, че данъчната политика е „един от основните стълбове на суверенитета на една държава“, приветствайки усилията на САЩ да се борят с укриването на данъци.
На фона на последните многостранни усилия в борбата с укриването на данъци и прехвърлянето на печалби европейските партньори призовават САЩ да продължат по същия път, за да се гарантира „последователност“.
Това е поредният спад в отношенията между ЕС и САЩ след избирането на Доналд Тръмп за президент.
Позициите на двете страни се противопоставят по редица теми, включително търговията, борбата с климатичните проблеми и признаването на Йерусалим за столица на Израел.