fallback

Борсите в САЩ останаха спокойни в очакване на данъчната реформа

Технологичният сектор записа добро представяне благодарение на Facebook

23:13 | 06.12.17 г.

Технологичните акции на Wall Street се върнаха към растеж в сряда благодарение на доброто представяне на Facebook. Останалата част от пазара обаче остана почти без промяна, докато инвеститорите очакват нова информация за финалния проект за реформа на данъчната система в САЩ, коментира CNBC.

Технологичният индекс Nasdaq composite се повиши с 0,2%, след като акциите на Facebook поскъпнаха с почти 2%. Evercore ISI даде на компанията рейтинг "outperform", а анализаторът Антъни ДиКлементе заяви, че Facebook ще води акциите от FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) през 2018 г.

Основният индекс S&P 500 затвори почти без промяна. Секторът на информационните технологии записа ръст от 0,8%, а енергийният сектор изгуби 1,3% на фона на поевтиняващия петрол. Технологичните акции отново отбелязаха повишение след натиска през миналата седмица.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 38 пункта, макар че акциите на Microsoft поскъпнаха с 1,5%.

Инвеститорите следят Вашингтон, очаквайки нови детайли за преговорите в Конгреса по реформата на данъчния кодекс в САЩ. Воденият от републиканците проектозакон бе приет в събота, увеличавайки шансовете за реформа – която значително ще понижи корпоративните данъци – още тази година.

Проектът на Сената обаче е различен от този, одобрен в Камарата на представителите. Сега двете камари ще трябва да разработят съвместен проект, който да бъде изпратен в Белия дом.

Очакванията за данъчна реформа подкрепят пазарите в САЩ през цялата година, водейки ги до рекордни върхове. Напоследък обаче ралито се забавя. S&P 500 и Nasdaq влязоха в серия от три поредни загуби във вторник – първата от август насам.

На пазара на облигации доходността по държавните ценни книжа се понижи след данни за заетостта и производството, които подсказаха разширяване на икономиката и стегнат пазар на труда. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа спадна до 2,324 процента, а по двегодишните държавни облигации – до 1,802 процента.

На валутните пазари стойността на долара се вдигна спрямо кошница от валути заради оптимизма около данъчната реформа и усилията на правителството на САЩ да избегне спиране на работата в събота. Индексът на долара се повиши с 0,25% до 93,61 пункта. Спрямо йената щатската валута спадна с 0,36% до 112,18 йени за долар, а паундът се разменяше за 1,3388 долара.

На пазара на суровини петролът поевтиня с над 2%, след като остър ръст на резервите в САЩ показа, че търсенето може би отслабва. В същото време производството в страната удари нов седмичен рекорд. Фючърсите върху американския суров петрол WTI се понижиха с 1,66 долара, или 2,88 процента, до 55,96 долара за барел, а върху петрола сорт Брент – с 1,63 долара, или 2,6%, до 61,22 долара за барел.

Фючърсите върху златото обаче се повишиха с 0,17% до 1267,10 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:45 | 14.09.22 г.
fallback