Сенатът на САЩ одобри тази нощ мащабната данъчна реформа в страната, което насочи републикаците и президента Доналд Тръмп към целта им да намалят данъците за бизнеса и богатите, докато предложат на американците редица промени, предава Ройтерс.
В рамките на планираната като най-голяма данъчна реформа в САЩ от 80-те години насам, републиканците искат да увеличат държавния дълг с 1,4 трлн. долара в рамките на 10 години до 20 трлн. долара, за да финансират промените, които според тях ще насърчат допълнително вече нарастващата икономика.
Борсите в САЩ се радваха на големи ръстове в рамките на последните месеци, надявайки се че Вашингтон ще предложи по-ниска ставка за корпоративния данък.
След като текстът бе приет с 51 срещу 49 гласа, вероятно следващата седмица ще започнат преговори между Сената и Камарата на представителите, която вече прие собствен данъчен текст. Двете ще трябва да достигнат до общ текст, който да изпратят на президента Доналд Тръмп, който да го подпише и превърне в закон.
Държавният глава иска това да се случи преди края на годината, което ще позволи на него и на републиканците да отбележат първото си голямо законодателно постижение за 2017 г.
Републиканците смятат, че промените в данъчната система са от решаващо решение за перспективите им в средносрочните предизборни кампании през ноември 2018 г., когато ще трябва да защитават мнозинството си в Конгреса.
Нито един от сенаторите демократи не подкрепи републиканския проект за данъчна реформа за 1,5 трлн. долара, но не разполагаха с достатъчно гласове, за да блокират решението.
Промените в данъчното законодателство предвиждат не само по-ниска ставка за корпоративния данък, но и по-малки данъци за повечето хора, както и ограничаване на отстъпката за собственици на жилища.