fallback

Защо спестяванията на американците се свиха до 10-годишно дъно?

Процентът на спестяванията е намалял сериозно от 2015 г. насам, когато е бил два пъти по-висок

20:28 | 01.11.17 г. 8

Спестяванията на американците се свиха до 10-годишно дъно през септември, пише MarketWatch.

Показателят, измерващ спестяванията на американците, се понижи до 3,1 пункта през септември от 3,7 пункта през предходния месец и достигна най-ниското ниво от декември 2007 г. Процентът на спестяванията е намалял сериозно от 2015 г. насам, когато е бил два пъти по-висок.

Източник: MarketWatch

Част от спада вероятно отразява подобряващата се икономика и бързо нарастващите цени на акциите. Икономиката на САЩ нараства стабилно от повече от осем години, като безработицата падна до почти 17-годишно дъно от 4,2%. А фондовите пазари празнуват рекордни нива.

Американците са склонни да харчат повече и да пестят по-малко в добри времена, особено когато нетната стойност на богатството им нараства.

Според анализатори големият спад в спестяванията през септември е частично свързан с ръста на продажбите на автомобили. Когато се купува нов автомобил, правителството включва цялата цена за покупката в графата на месечните разходи, въпреки че повечето купувачи плащат вноски в продължение на няколко години. Това прави спестяванията да изглеждат по-малко.

През септември разходите за моторни превозни средства и части нараснаха с 9,7%, като отчетоха най-голямото увеличение от 2010 г.  насам. Отчасти бумът на  покупките може да се обясни с данните, че около 300 хил. превозни средства бяха повредени или унищожение от бурите, принуждавайки собствениците им да ги ремонтират или заменят.

Когато разходите за автомобили се върнат към нормални стойности, процентът на спестяванията трябва частично да се възстанови. „Нивото на спестявания ще се възстанови през октомври, когато продажбите на автомобили намалеят", заяви главният икономист Джошуа Шапиро от MFR Inc.

В същото време американците не могат да продължават да харчат толкова, ако доходите им не се увеличат. Данните показват, че постоянните разходи помогнаха на икономиката да нарасне с 3% в две поредни тримесечия, което се случва за втори път от края на Голямата рецесия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:02 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още