Американските борси отвориха с леки понижения в четвъртък, отдръпвайки се от рекордните върхове, след като бяха обявени отчетите на едни от най-големите банки в САЩ, съобщава Wall Street.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average спадна с 30 пункта при старта на търговията, като Walt Disney допринася най-много за загубите.
Основният индекс S&P 500 се понижи с 0,1%, а телекомуникационният и енергийният сектор поведоха губещите.
Технологичният Nasdaq composite също спадна с 0,1%.
В предишната сесия и трите бенчмарка отбелязаха рекордни върхове.
JPMorgan Chase отчете печалба и приходи за тримесечието над прогнозите на анализаторите. Банковият гигант обаче съобщи и за 27-процентов годишен спад на приходите от търговия с облигации.
Citigroup също отбелязва по-добри от очакванията резултати, които се дължат на ръст на глобалния ѝ потребителски бизнес.
Брус Маккейн, главен инвестиционен стратег в Key Private bank, заяви, че сезонът на отчетите започва добре. „Като цяло има едно усещане, че нещата са по-добре отпреди и това се вижда в сезона на отчетите“, казва той.
Други големи финансови компании, които ще представят резултатите си тази седмица включват Bank of America и Wells Fargo.
Исторически погледнато, този период на отчетите е един от най-добрите за инвеститорите. Използвайки аналитичния хедж фонд инструмент Kensho, изчисления на CNBC сочат, че S&P 500 обикновено отбелязва ръст от 2,3% за средно 30 дни след началото на сезона на отчетите за третото тримесечие, търгувайки се с на положителна територия през 79% от времето.
Акциите поскъпват сериозно тази година, като повишението на S&P 500 от началото на годината досега е 14%.
Доходността по облигациите обаче спада в четвъртък. Доходността по двегодишните държавни ценни книжа се търгува за 1,517%, а по 10-годишните държавни облигации – около 2,339 процента.
Цените на петрола спадат в четвъртък, след като доклад от вчера показа ръст на резервите в САЩ въпреки усилията на ОПЕК да затегнат пазара, намалявайки добива.
Фючърсите върху петрола сорт Брент се понижават с 83 цента, или 1,46%, до 56,11 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 1 долар, или 1,95%, до 50,30 долара за барел.
И двата сорта отчетоха ръст в предишните три сесии след острото понижение през миналата седмица.
Цената на златото обаче се вдигна до най-високото ниво от две седмици. Фючърсите на ценния метал се покачиха с 0,61% до 1296,70 долара за тройунция.
* Информацията е актуална към 17:15 ч. българско време.