fallback

САЩ си комуникират директно със Северна Корея в търсене на диалог

От Пхенян обаче не откликват сериозно на поканите за дискусии по критичните теми

09:49 | 01.10.17 г. 1

Съединените американски щати обявиха в събота, че директно си комуникират със Северна Корея за нейните ядрени и ракетни програми, но азиатската страна не е показала интерес към диалог, предава Ройтерс.

Разкритието направи държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън по време на пътуване до Китай. Това е и първият път, в който той говори толкова много за конфликта между САЩ и Северна Корея.

“Опитваме се да поддържаме връзка”, коментира Тилърсън пред група репортери в Пекин. “Попитахме: Бихте ли искали да говорим? Имаме линии за комуникация с Пхенян. Не сме в затъмнение”.

По думите на Тилърсън тази комуникация се случва директно през два или три американски канала отворени за Пхенян.

“Можем да говорим с тях. Ние им говорим”, уточнява той, без да разкрие кои американски представители се занимават с тези контакти и колко често. Целта на старта на разговорите е проста: да се провери директно какво Северна Корея би искала да бъде обсъдено.

“Все още не сме стигнали толкова далече”, посочва той.

Опитвайки се да намали очакванията, Държавният департамент на САЩ по-късно заяви, че няма никакви знаци, че Пхенян се интересува от преговори.

“Властите в Северна Корея не показват никакви признаци, че се интересуват или са готови за преговори във връзка с премахването на ядрените оръжия”, посочва говорителката на департамента Хедър Науерт.

Тилърсън и преди това не е разкривал много за връзките на САЩ. На 20 септември той обяви само, че има “много, много слаб” контакт с пратеника на Пхенян в ООН. Запитан за твърденията на Тилърсън и каква комуникация може да има между Пхенян и Вашингтон, говорителят на Севернокорейската мисия в Организацията на обединените нации заяви, че “не може да разкрива подробности”.

Коментарите си Тилърсън направи след ден, прекаран в срещи в Пекин, където са разтревожени от неотдавнашните размени на военни заплахи и лични обиди между севернокорейския лидер Ким Чен Ун и президента на САЩ Доналд Тръмп.

“Смятам, че цялата ситуация е прекалено напрегната в момента”, коментира Тилърсън. “Мисля, че всички биха искали нещата да се успокоят”.

 
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:25 | 11.09.22 г.
fallback