САЩ са изготвили четири или пет различни сценария за това как кризата със Северна Корея ще се реши, като „някои са по-неприятни от други“, каза съветникът на САЩ по национална сигурност Х.Р. МакМастър, докато напрежението между двете страни остава високо, предава Bloomberg.
Макар че според МакМастър заплахата от Пхенян е „много по-напреднала“ от очакваното, а Пентагонът заяви, че президентът има „широк арсенал“, от който да се възползва при нужда, американските представители отхвърлиха коментара на външния министър на Северна Корея И Йон-хо, че предупрежденията срещу Пхенян, отправени от президента Доналд Тръмп пред ООН, са равносилни на обявяването на война.
„Не сме обявявали война на Северна Корея“, заяви говорителят на Белия дом Сара Сандър в понеделник. „И честно казано, подобно предположение е абсурдно. Продължаваме да търсим мирно премахване на ядрените оръжия от Корейския полуостров“.
И двете правителства заявиха, че „всички възможности“ са на масата за успокояване на напрежението. То обаче отново ескалира, след като в понеделник И Йон-хо заяви в Ню Йорк, че Северна Корея ще е в правото си да сваля американски бомбардировачи дори ако те не са навлезли във въздушното ѝ пространство. Това стресна пазарите, след като само дни по-рано Пентагонът изпрати самолети в близост до границата на Северна Корея.
„Уставът на ООН дава правото на самозащита на всички страни членки“, каза севернокорейският външен министър. „Тъй като САЩ обявиха война на нашата страна, ние имаме всяко право да вземем контрамерки, включително правото да сваляме стратегически американски бомбардировачи дори когато те не са в границите на въздушното пространство на страната ни“.
Според военни анализатори всеки конфликт между САЩ и Северна Корея носи риск от унищожителна атака на Пхенян срещу южнокорейската столица Сеул.
„Няма „точен удар“, който да може да реши проблема“, каза МакМастър на събитие във Вашингтон, организирано от Institute for the Study of War. “Няма военна блокада, която да може да реши проблема. Това, на което се надяваме, е да избегнем война, но не можем да изключим и тази вероятност“.
МакМастър отказа да коментира до каква степен силно прикриваната ядрена програма на Северна Корея е уязвима от военни удари от САЩ – оценка, направена за Иран преди изготвянето на споразумението от 2015 г., с което се сложи край на тяхната ядрена програма.
Той обаче призна, че всички военни опции предполагат реакция от Северна Корея, която застрашава южнокорейските граждани, добавяйки, че „това е най-важното в съзнанието ни“. Опасността „определено се взима под внимание във всички наши планове и военни игри“, каза МакМастър.
Ким Чен-ун ускори програмата си за тестване на балистични и ядрени оръжия през последните месеци. В отговор САЩ предложиха два нови кръга от санкции на ООН срещу режима, получавайки подкрепата на Китай – най-големия търговски партньор на КНДР, и Русия.
САЩ „едва сега“ започват да виждат първоначалните резултати от тези санкции, каза МакМастър, добавяйки, че е от интерес на Китай да гарантира изпълнение на ограниченията. Китай ще се изправи пред „перспективата за повторно въоръжаване“ в региона и засилени военни действия в Южна Корея и Япония. „Много неща се промениха“, добавя той.
Припомняме, че в изказването си пред Общото събрание на ООН на 19 септември, Тръмп заплаши „да унищожи напълно“ Северна Корея, ако тя нападне САЩ или съюзниците им. Той се присмя на Ким Чен-ун, заявявайки, че „човекът с ракетите е тръгнал на самоубийствена мисия за себе си и режима си“.