fallback

Напрежението около Северна Корея отново повлия негативно на Wall Street

Доброто представяне на енергийните компании не успя да компенсира спадовете в технологичния сектор

23:15 | 25.09.17 г.

Американските борси приключиха първия ден от седмицата на червено, след като спадовете в технологичния сектор засенчиха ръстовете сред енергийните компании, съобщава CNBC.

Акциите увеличиха загубите си, златото скочи, а доходността по държавните ценни книжа спадна, след като външният министър на Северна Корея И Йон-хо заяви, че последните коментари на президента на САЩ Доналд Тръмп означават обявяване на война на Северна Корея. Той добави, че с това КНДР има правото на ответни действия, включително да сваля стратегически американски бомбардировачи дори ако не са навлезли във въздушното пространство над Северна Корея.

„Мисля, че пазарът доста се изнерви около това“, каза Джон Карузо, старши пазарен стратег в RJO Futures. “В допълнение към изборите в Германия това прави пазарът малко несигурен в момента“.

Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average приключи с около 50 пункта надолу, след като за кратко спадна с над 100 пункта.

Информационните технологии записаха понижение от над 1%, превръщайки се в най-големия губещ в S&P 500.

Технологичният индекс Nasdaq composite също се понижи за кратко с над 1%, но успя частично да се възстанови.

 

Акциите на Apple поевтиняха с над 1%, отбелязвайки четвърти пореден ден на загуби. Акциите отписаха 5% от стойността си миналата седмица – най-лошата от повече от година, след като пускането на пазара на iPhone 8 и други нови продукти не оправда очакванията.

Акциите на Facebook също поевтиняха с цели 4,5%. Гигантът в социалните медии се отказа от предложение за издаване на нов клас акции, което щеше да позволи на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг да запази контрола си върху гласуванията и да финансира благотворителните усилия на компанията.

И други технологични акции отчетоха загуби. Amazon.com се търгуваше с над 1% по-ниско, а Netflix – с над 4,5% понижение.

Енергийните акции за сметка на това се повишиха с повече от 1%, повеждайки секторите в S&P 500. Exxon Mobil и Chevron имаха най-положително влияние върху Dow Jones industrial average.

Индексът на волатилността CBOE Volatility Index, който до голяма степен се смята за най-добрия измерител на опасенията на пазара, се повиши до 11,19 пункта – най-високото ниво от 11 септември.

Еврото се търгуваше с понижение до ниво от около 1,1840 долара, а индексът на долара, който измерва стойността му спрямо кошница от валути, се повиши с 0,55% до 92,46 пункта.

На пазара на облигации доходността по 10-годишните ДКЦ спадна до 2,22%, а по двегодишните държавни облигации - до 1,427%.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI се повишиха до над 52 долара за барел в следобедната търговия, достигайки най-високото си ниво от 4 месеца. Ръстът е в резултат на изказванията на министрите от ОПЕК от петък, че пазарът върви към ребалансиране.

Фючърсите върху WTI се вдигнаха с 1,56 долара, или 3,1%, до 52,22 долара за барел, а петролът сорт Брент се търгуваше нагоре с 2,01 долара, или 3,5%, до 58,87 долара за барел.

Фючърсите на златото за доставките през декември скочиха над 1300 долара за тройунция, удряйки най-високото си ниво от 20 септември, като в крайна сметка завършиха с 1,22% нагоре до 1313,31 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:06 | 11.09.22 г.
fallback