fallback

Щатските борси приключиха сесията с повишения

Решението на Тръмп да разпусне бизнес съветите си обаче ограничи ръстовете

23:13 | 16.08.17 г.

Акциите на американските борси приключиха сесията в сряда с повишения, но ответната реакция от бизнес обществото срещу президента Доналд Тръмп ограничи ръстовете, съобщава CNBC.

Основният индекс S&P 500 нарасна само с 0,1%, като секторът на суровините се представи най-добре. По-рано през сесията бенчмаркът успя да се повиши с 0,4%.

Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average затвори с 26 пункта нагоре, като Home Depot и United Technologies допринесоха най-много за ръста.

Технологичният бенчмарк Nasdaq composite напредна с 0,2%, след като акциите на Apple удариха рекордно високо ниво.

По-рано през деня президентът на САЩ Доналд Тръмп разпусна двата си консултативни съвета с бизнес лидери от САЩ, след като редица главни изпълнителни директори напуснаха тази седмица в резултат на провала му ефективно да осъди действията на белите крайни националисти през уикенда. Във вторник Тръмп обвини и двете страни за агресията в Шарлотсвил, при която загина една жена.

Пазарът оценява бъдещите очаквания за програмата на Тръмп“, казва Майкъл Арън, главен инвестиционен стратег в State Street Global Advisors. Това, заедно с напрежението около Северна Корея миналата седмица, „повишава несигурността около посоката на бъдещите политики“.

Има твърде много несигурност“, казва Арън.

Акциите за кратко се тъгуваха с по-остро повишение, след като Федералният резерв публикува протокола от последната си среща през юли. Протоколът показа, че централните банкери са разделени по посоката на бъдещата парична политика. Някои централни банкери са призовали за повече предпазливост, докато други са изразили опасения за отлагане процеса на нормализиране.

Пазарът също е разделен за това дали Фед ще повиши лихвените проценти още веднъж тази година. Пазарните очаквания за повишаване на лихвите през декември са около 43%, сочи инструментът FedWatch на CME Group.

Наистина мисля, че ще има увеличение на лихвените проценти тази година“, казва Джейсън Томас, главен икономист в AssetMark. „Нищо не се е променило. Но смятам, че заглавията за липсата на съгласие сред централните банкери ще понижи очакванията за повишаване“ на пазара.

На пазара на облигации доходността се търгуваше надолу след публикуването на протокола. Доходността по 10-годишните държавни облигации достигна 2,233%, а по двегодишните държавни ценни книжа – 1,330%.

Доларът поевтиня след представянето на протокола и не успя да задържи по-ранните си ръстове. Той се търгуваше с понижение от 0,38% спрямо кошница от валути. В същото време еврото преодоля загубите си и се търгуваше с 0,31% до 1,1769 долара.

На пазара на суровини цените на петрола спаднаха въпреки данните за намаляване на резервите в САЩ. Запасите от суров петрол в САЩ отчитат понижение за седма поредна седмица, заяви Администрацията за енергийна информация. Миналата седмица те са спаднали с 8,95 млн. барела – почти три пъти повече от очакванията на анализаторите за 3,1 млн. барела.

Фючърсите върху петрола сорт Брент се понижиха с 47 цента, или 0,93%, до 50,33 долара за барел, а върху американския суров петрол – със 78 цента, или 1,64%, до 46,77 долара за барел.

Златото се възстанови от по-ранните си загуби след новината за разпадането на бизнес съветите на Тръмп. Фючърсите приключиха с повишение от 3,20 долара до 1282,90 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:39 | 13.09.22 г.
fallback