Главните изпълнителни директори на Intel, Merck & Co и Under Armour напуснаха Съвета по бизнес въпроси на американския президент Доналд Тръмп в понеделник заради първоначално слабия му отговор срещу агресията на шествие на бели националисти в Шарлотсвил, Вирджиния, съобщава Ройтерс.
„Оттеглям се от съвета, за да привлека внимание към сериозните вреди, които нашият разделен политически климат причинява по критични въпроси“, заяви главният изпълнителен директор на Intel Браян Крзанич в блог публикация.
Кенет Фрейзър, афроамериканец и главен изпълнителен директор на производителя на лекарства Merck, каза, че напуска съвета заради реакцията на президента към агресията между белите националисти и контрапротестиращи. Фрейзър заяви ясно нуждата да „се заеме позиция срещу липсата на толерантност и екстремизма“. Фрейзър е един от най-известните чернокожи главни изпълнителни директори в корпоративна Америка.
AFL-CIO, федерация на профсъюзи, която представлява 12,5 млн. работници, заяви, че обмисля оттеглянето на своя представител в комисията.
След като бялото националистическо шествие доведе до човешка жертва в събота, Тръмп първоначално заяви, че трябва да се обвиняват много страни. В изявление от понеделник той обяви неонацистите и Ку-Клукс-Клан за престъпници, поддавайки се под нарастващия политически натиск, след като критиците го нападнаха, че не е обвинил директно белите националисти.
Главният изпълнителен директор на Under Armour Кевин Планк обяви оставката си от съвета в туит. „Оставаме непоколебими към нашия потенциал и способност да подобрим производството на САЩ“, каза Планк. „Under Armour обаче се ангажира с иновации и спорт, а не с политика“.
Планк бе критикуван миналата зима от някои от най-големите звезди на Under Armour за подкрепата му към Тръмп.
По време на демонстрацията в Шарлотсвил, включваща стотици бели националисти, се стигна до смъртен случай в събота, когато автомобил се вряза в група контрапротестиращи и уби един човек.
„Лидерите на Америка трябва да почитат нашите фундаментални възгледи, категорично отхвърляйки изразите на омраза, фанатизъм и надмощие на определена група, които се противопоставят на американския идеал, че всички хора са създадени равни“, казва Фрейзър в изявление по повод оставката си.
„Като главен изпълнителен директор на Merck и като въпрос на лична съвест се чувствам отговорен да заема позиция срещу липсата на толерантност и екстремизма“, заяви той.
Тръмп отговори малко по-късно в туит, казвайки: „Кен Фрейзър от Merck Pharma се оттегли от Бизнеса съвета на президента, той ще има повече време да намали гигантските цени на лекарства!“.
Тръмп засили атаката си по-късно през деня отново с туит, в който казва, че Merck „е лидер във все по-високите цени на лекарства, докато в същото време отнема работни места от САЩ. Върни работните места обратно и намали цените!“.
Няколко изпълнителни директори на водещи американски компании вече се оттеглиха от редица съвети на президента като протест срещу политиките на Тръмп.
Главните изпълнителни директори на Tesla Илон Мъск и на Walt Disney Робърт Айгър напуснаха Стратегическия и политически форум на президента през юни, след като Тръмп заяви, че ще оттегли САЩ от Парижкото споразумение по климата. Мъск напусна и бизнес съвета.
Бившият главен изпълнителен директор на Uber Травис Каланик си тръгна от бизнес съвета през февруари на фона на натиск от активисти и служители, противопоставили се на имиграционните политики на администрацията.
Белият дом заяви в неделя, че идеята на коментарите на Тръмп, осъждащи агресията на шествието на белите националисти, е, че включват Ку-Клукс-Клан и неонацистките групи.
Демократи и републиканци разкритикуваха Тръмп, че изчака твърде дълго, за да говори за агресията – първата му голяма местна криза като президент – и че когато наистина изрази позицията си, не успя ясно да осъди белите националисти, предизвикали мелето.