Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет отчита по-ниска печалба за второто тримесечие. На годишна база печалбата се свива с 15 на сто до 4,3 млрд. долара (3,6 млрд. евро), стана ясно от публикувания след края на борсовата сесия в петък отчет.
Оперативната печалба спада с 11 на сто до 4,1 млрд. долара. По отношение на приходите обаче има ръст – с 6% до 57,5 млрд. долара.
Трудности е имало преди всичко в застрахователния бизнес, който е важен стълб в империята на Бъфет. В допълнение и инвестиционното поделение е с много по-слаби резултати. Анализаторите очакваха по-висока печалба, което доведе до спад на цената на акциите в следборсовата сесия. От началото на годината досега обаче книжата поскъпнаха с 11 на сто, а малко преди публикуването на отчета цената достигна рекордна стойност.
Акциите на Berkshire Hathaway са най-скъпите книжа в света. За акциите от клас А, от които самият Бъфет държи 37 на сто, всеки инвеститор трябва да плати по 270 000 долара. Още в средата на деветдесетте години те минаха цена от 10 000 долара. Има и по-изгодни акции от клас Б, които обаче предоставят по-малки права при гласуванията. Към момента всяка от тях струва по около 180 долара – отново рекордна стойност.
Със своята пазарна капитализация от 440 млрд. долара Berkshire Hathaway играе голяма роля и по отношение на целия борсов пазар в САЩ. По-висока пазарна капитализация в момента имат само технологичните концерни Apple, Alphabet, Microsoft, Facebook и Amazon.
Към Berkshire Hathaway спадат над 80 компании – от застрахователи, гиганти в сферата на търговията на дребно, автомобилни дилърства до вестници и дори компания за товарни жп превози. Освен това конгломератът държи акции в редица борсово листнати концерни, като Apple, Coca-Cola, Goldman Sachs или Kraft Heinz.
86-годишният инвеститор, който заради нюха си към добрите сделки е наричан „Оракулът от Омаха“, ръководи дружеството от над 50 години.