На американските фондови борси индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average покори нов рекорд в понеделник, като инвеститорите приветстваха сезона на отчетите. Boeing и Chevron допринесоха най-много за ръста. По-рано днес Boeing обяви, че очаква рекордни поръчки на самолети от Индия. Миналата седмица авиогигантът отчете по-добри от очакваното тримесечни печалби.
В широкия индекс S&P 500 най-незадоволително се представиха компаниите производителки на материали, а подем имаше при финансовите фирми.
Технологичният бенчмарк Nasdaq се понижи с 0,42%, като Facebook и Alphabet оказаха натиск надолу.
Сезонът на отчетите засега изненада приятно инвеститорите. 73% от компаниите в S&P 500, които публикуваха отчети към петък, надминаха очакванията и за печалбата, и за приходите, показват данни на FactSet.
“Тези резултати, заедно със стабилизирането на петрола и потиснатите доходности по облигациите, позволиха на фондовия пазар да продължи да покорява върхове”, коментира Питър Кардило, главен пазарен икономист във First Standard Financial.
Все пак някои наблюдатели призовават за предпазливост.
„Пазарите навлизат в исторически слаб сезон, придружен с нарастващ оптимизъм на инвеститорите. Исторически периодът от август до октомври включва затруднения за акциите и чести корекции“, казва Брус Битълс, главен инвестиционен стратег в Baird.
Тази седмица се очакват отчетите на Apple, Mondelez, Yum Brands и Tesla.
В корпоративната сфера Discovery Communications се съгласи да купи Scripps Networks за 14,6 млрд. долара, или 90 долара за акция. Благодарение на тази сделка юли става най-добрият месец за сливанията и придобиванията според Ричард Питърсън от S&P Global Market Intelligence.
В сферата на макроикономиката предстоящите жилищни продажби растат с 1,5% през юни.
Във Вашингтон, след по-малко от 10 дни на поста беше уволенен директорът по комуникациите в Белия дом Антъни Скарамучи. Решението Скарамучи да напусне поста е било взето от новия началник на кабинета Джон Кели. Самият Скарамучи се хвалеше, че докладва директно на президента, а не на Кели.
Златото остава почти без изменение на ниво 1 269,51 долара за тройунция.
Американският лек суров петрол WTI поскъпна с 1,05% до 50,23 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записа ръст от 0,98% до 52,73 долара за барел.
Едно евро се обменя за 1,1843 долара, а курсът на йената е 110,22 йени за долар.
Доходността по 10-годишните американски държавни облигации е 2,289%, а тази по 2-годишните книжа е 1,351%.