Федералният резерв на САЩ оправда очакванията и не промени основният лихвен процент. След двудневното си заседание Фед остава лихвата по федералните фондове в диапазон 1,00% - 1,25%.
Централната банка на САЩ повиши лихвите два пъти от началото на годината с по 25 базисни пункта. Нормализирането на паричната политика започна през декември 2015 г., когато лихвите бяха повишени за пръв път от близо десетилетие.
След двудневното си заседание Фед публикува изявление, което сигнализира, че ще започне свиване на баланса си през септември, посочва CNBC. Тогава централната банка ще започне да свива портфолиото си от облигации на стойност 4,5 трлн. долара. Сумата беше натрупана предимно в годините след кризата.
"Комисията очаква да започне на прилага програмата за нормализиране на баланса си сравнително скоро, ако икономиката се развива спрямо очакванията", пише в изявлението.
CNBC посочва, че "сравнително скоро" е ключовото в текста. Наблюдателите следят реториката и очакваха фразата да се промени от "тази година", както беше в текста от юни.
Според предсетадетеля на Фед Джанет Йелън свиването на баланса не бива да предизвика сътресения на пазарите, макар че има опасения, че лихвите ще се повишават, ако търсенето на облигации не е силно.
Фед разшири баланса си в опит да подкрепи икономиката, която беше на ръба на колапса по време на кризата.
В оценката си за икономиката комисията по паричната политика запазва оценката си, че „активността се ускорява умерено тази година“. Що се отнася до инфлацията, икономистите казват, че тя остава „под 2%“. В предишния текст от юни фразата беше „малко под 2%“ и според CNBC това е сигнал, че централните банкери са малко по-песимистично настроени за това, кога ще постигнат целите, които мандатът им вменява.