Федералният резерв повиши основния лихвен процент в САЩ с 0,25 п.п на фона на намаляваща инфлация в страната и забавяне на икономическия ръст от началото на годината, съобщава CNBC. С това решение лихвата в страната вече се движи в диапазона между 1 и 1,25 пункта.
Това е второто повишение на лихвата за тази година и според анализатори с това действие Фед показва своето доверие в щатската икономика. Основание за повишението от институцията видяха в ръста на работните места в страната.
Увеличението на лихвата означава по-големи разходи за кредити за бизнеса и домакинствата, но и по-високи лихви по депозитите, допълва Chicago Tribune.
Изданието подчертава, че инфлацията може да се окаже проблем за американската икономика през тази година. Нивото на индекса на потребителските цени от години е под лимита от 2%, определян от централната банка като здравословен за развитието на икономиката. Очакванията в САЩ са за допълнително забавяне на инфлацията в следващите месеци.
В самото съобщение на Фед след заседанието е записано, че очакванията са инфлацията да остане малко под нивото от 2% в следващите 12 месеца, но ще бъде стабилна.
Федералният резерв държа лихвите в САЩ на нивото около нулата години наред - от 2008 година до декември 2015 година в опит да съживи американската икономика от тежката криза. След това изчака година, за да се реши на ново повишение - през март 2017 година.
Институцията даде и известни подробности относно плановете си да се отърве от 4,5 триолиона "токсични" активи, които изкупи в годините на кризата в опит да стабилизира икономиката. Плановете са да бъдат пуснати известни количества от книжата на пазара в следващите месеци.
След брифинга, в който беше обянено решението за лихвите, председателят на институцията Джанет Йелън коментира слуховете за евентуална нейна смяна. Тя беше категорична, че не е разговаряла с президента на САЩ Доналд Тръмп относно начина, по който върши работата си, и се надява да остане на поста си до края на мандата.
Мандатът на Йелън изтича на 1 февруари 2018 година. В САЩ се заговори, че работата на Фед търпи критики от страна на Доналд Тръмп и може да се стигне до смяна в движение на управлението. За сега няма индикации за такива действия, но не е ясно дали на Йелън ще бъде предложен нов мандат, нито дали самата тя би приела, допълва още CNBC.