На среща на 14 февруари тази година президентът на САЩ Доналд Тръмп е заявил на бившия директор на ФБР Джеймс Коми да прекрати разследването срещу тогавашния съветник по националната сигурност Майкъл Флин и му е казал, че "има нужда от лоялност и очаква лоялност".
Това става ясно от писмена декларация на Коми, публикувана от Сенатската комисия по разузнаването преди изслушването на Коми в четвъртък, предаде DPA. В показанията си от седем страници специалистът потвърждава, че е правил паметни бележки за разговорите си с Тръмп.
Коми си спомня за общо девет разговора между двамата в рамките на четири месеца: три лице в лице и шест по телефона.
Ето и по-интересните данни:
На 27 януари 2017 г. по време на вечеря в Белия дом Тръмп е запитал Коми дали той иска да остане директор на ФБР. „Имам нужда от лоялност и очаквам лоялност“, е заявил Тръмп. Коми е отвърнал, че предлага честност. „Очаквам честна лоялност“, е заявил държавният глава. „Ще я получите“, е отговорил след това директорът на службата.
Атмосферата по време на вечерята е била много странна, припомня си Коми. Тръмп явно е искал да създаде „отношение на зависимост" и е искал да накара Коми да го моли да остане на позицията си. Последният е бил загрижен от отва, тъй като ФБР е традиционно независима от изпълнителната власт.
На среща в Белия дом на 14 февруари Тръмп е поискал от Коми да спре разследването на бившия му съветник по национална сигурност Майкъл Флин. „Надявам се, че ще можете да намерите начин да се откажете от това, да оставите намира Флин. Той е от добрите. Надявам се, че ще можете да се откажете от това", е заявил Тръмп според изявлението на Коми.
Коми изтъква, че искането се отнасяло до разследването, свързано с лъжливите твърдения на Флин за разговорите му с руския посланик през декември, а не до разследването за евентуално договаряне между Русия и предизборния щаб на Тръмп. Според него изказването на президента е било много „притеснително“.
На 30 март 2017 г. в телефонен разговор Тръмп е попитал какво може да се направи, за да се разсее "облака" над руското разследване. Това пречило на президента да изпълнява задълженията си. „Той каза, че няма нищо общо с Русия, той няма нищо общо с проститутките в Русия, както и че той винаги е предполагал, че е подслушван от Русия", казва Коми.
В началото на април президентът отново е запитал в телефонен разговор какво прави Коми, за да убеди обществеността, че няма разследвания срещу самия Тръмп.
Коми е казал, че е информирал изпълняващият длъжността заместник-главен прокурор, но не е получил обаждане от него. Тръмп отново е заявил, че "облакът" на разследването му пречел да си върши работата. В края на този разговор Тръмп е казал на Коми „Тъй като аз съм бил винаги много, много лоялен към вас; ние разполагаме с онова нещо, нали знаете". Коми разказва, че не е попитал Тръмп какво има предвид под „онова нещо". Това е бил и последният му разговор с президента. Още след разговора в Овалния кабинет Коми е поискал от министъра на правосъдието Джеф Сешънс да попречи на всякаква пряка комуникация между Тръмп и него. Самият разказ на Коми обрисува недвусмислено неговото неудобство пред настойчивите искания на президента, отбелязва AFP.
Същевременно Тръмп се чувствал напълно успокоен от показанията на бившия директор на ФБР, когото уволни през май.
“Доналд Тръмп е доволен, че бившият шеф на ФБР най-накрая е потвърдил публично информациите, появили се в частното пространство, според които президентът не е разследван в рамките на каквото и да е разследване във връзка с Русия. Президентът се чувства напълно и изцяло оправдан", заяви Марк Касовиц, личния адвокат на Тръмп.
Коми бе уволнен на 9 май от Тръмп. Конгресмени смятат, че това уволнение е опит да се възпрепятства правосъдието. За да защити независимостта на разследването на ФБР за Русия и нейни евентуални връзки с екипа на Тръмп, министерството на правосъдието назначи на 17 май специален прокурор - Робърт Мълър. А самият Коми ще бъде изслушан под клетва днес.