fallback

Когато пазарите са тихи. Твърде тихи

Волатилността на борсите в момента е на твърде ниски нива, подобно на моментите преди последните две кризи

09:17 | 21.05.17 г.

Мнозина анализатори имаха лошо усещане за скорошния спад на индекса на волатилността Vix под 10 пункта. Страховете им се задълбочиха на 17-ти май, когато Vix се покачи над 15 пункта, а американските фондови пазари записаха най-лошия си ден от осем месеца. Непрекъснатите сътресения в Белия дом най-накрая взеха своята жертва, пише The Economist.

Ниски стойности на Vix обикновено се възприемат като признак на удовлетвореността на инвеститорите. Предишните два случая, когато индексът спадна под 10 пункта бе през 1993 и 2007 г. Единият бе преди разпродаването на пазара на облигации през 1994 г., а другият – с малко предшестваше първите етапи от кредитната криза.

Стойността на Vix е свързана с разходите за застраховане срещу движенията в цените на активите чрез пазара на опции. Опцията дава на купувача право, но не и задължението да купува (call) или продават(put) актив на определена цена преди определена дата. В замяна на това, както всички, които купуват застраховки, купувачът плаща премия.

Цената на тази премия се определя от търсенето и предлагането, отразявайки мненията на купувача и човека, който продава опцията. Редица фактори определят размера ѝ. Един от тях е връзката между пазарната цена и цената на упражняване. Ако пазарната цена е 10 долара, тогава правото за купуване на актив за 5 долара трябва да струва поне 5 долара. Друг фактор е срокът на договора на опциите. Колкото по-дълъг е срокът, толкова по-голям е шансът цените да ще се променят достатъчно, за да си заслужава опцията да бъде упражнена, а премията също се повишава.

Волатилността също е много важна. Ако един актив увеличава или понижава цената си двойно през ден, много по-вероятно е опцията да бъде упражнена, отколкото ако цената ѝ едва се променя в сесиите. Никой не знае каква ще бъде бъдещата волатилност. Но ако инвеститорите искат да се застраховат срещу резки пазарни движения, то тогава премиите ще се увеличават. Именно тази „предполагаема волатилност“ се улавя от Vix.

Както Ерик Лонерган от групата за управление на активи M&G посочва, най-голямото влияние върху предполагаемата волатилност обикновено е начинът, по който пазарите са се държали в близкото минало („осъзнатата“ волатилност). Ако пазарите са били много тихи, то инвеститорите няма да искат да плащат, за да се застраховат срещу пазарни движения, а предполагаемата волатилност ще бъде ниска. А пазарите напоследък са много тихи. В началото на май движението на индекса S&P 500 бе в рамките на 0,2% в 10 от общо 11 търговски дни, което е най-слабо волатилният период от 1927 г.

Някои възприемат волатилността като клас активи, който също трябва да бъде търгуван. Може да продавате или купувате Vix на пазарите на фючърси или пък чрез борсово търгуван фонд (ETF), или чрез „суап за вариация" (variance swap) с банка, при който на единия контрагент му се плаща реализирана волатилност, а на другия – предполагаема. Има и няколко странности, които трейдърите трябва да разгледат. Първата е, че повечето хора искат да се защитят срещу голям срив отколкото срещу малък спад на цените. Затова предполагаемата волатилност на екстремните опции (например покриващи спад от 10%) обикновено е много по-висока отколкото на опциите, близки до пазарната цена. Андрю Шийтс от Morgan Stanley нарича това „рискова премия“, платима на продавачите на опции, които заемат другата страна на опасността от срив.

Другo странно нещо е, че предполагаемата волатилност обикновено е по-висока от осъзнатата. Затова опциите за продаване обикновено са печеливши през голяма част от време – все едно продавате застраховка срещу пожар за 10 долара годишно, когато исковете са само за 8 долара. Това звучи твърде добре, за да е истина и, разбира се, има уловка. Както показва графиката, волатилността може внезапно да се повиши. Когато това се случи, хората упражняват опциите си, оставяйки тези, които ги продават, изложени на голяма загуба.

Дали е започнал подобен ръст? Изкушението е да се купуват много опции, докато цената е ниска. Но това може да бъде една разочароваща стратегия. Според Шийтс когато волатилността е била на такива ниски нива в миналото, тя е оставала ниска за още 2-3 месеца. Купувачите на опции могат да изгубят много пари, чакайки цените да се вдигнат.

Мнозина са изненадани, че фондовият пазар е толкова тих предвид затягането на паричната политика от Федералния резерв и множеството политически тревоги. Фондовият мениджър Сушил Уадвани смята, че много инвеститори са били с мечи нагласи преди победата на Доналд Тръмп през ноември и са били изненадани от внезапното поскъпване на акциите. Сега те не искат отново да се окажат в грешка. Може би се и надяват, че ако пазарът бъде разтърсен, Фед ще помогне като не повиши още лихвените проценти.

Инвеститорите може и да смятат, че политическите тревоги идват и си отиват, но глобалната икономика и корпоративните печалби се възстановяват. Ако нещата се влошат, а волатилността продължи да се вдига, в крайна сметка все някой ще трябва да плати сметката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:05 | 13.09.22 г.
fallback