Генерал Майкъл Флин и други консултанти от предизборния щаб на американския президент Доналд Тръмп са били в контакт с руски официални лица от Кремъл, като е имало поне 18 нерегламентирани обаждания и електронни писма за последните седем месеца на 2016 г., предава Ройтерс, като се позовава на свои източници.
Неразкритите досега взаимодействия са част от записа, който сега се преглежда от ФБР и следователите от Конгреса, които проучват евентуалната намеса на Русия в президентските избори в САЩ и контактите между съветниците на Тръмп и руски лица.
Шест от досега неразкритите контакти, описани от Ройтерс, са телефонни разговори между съветниците на руския посланик във Вашингтон Сергей Кисляк и Тръмп, в които са били замесени и Флин (първият съветник по националната сигурност на Тръмп) и трима настоящи и бивши служители.
Разговорите между Флин и Кисляк се ускориха след гласуването на 8 ноември, като двамата са обсъждали създаването на обратен канал за комуникация между Тръмп и руския президент Владимир Путин, който би могъл да заобиколи бюрокрацията за национална сигурност на САЩ, която двете страни смятали за враждебна към подобрените отношения, поясняват четирима източници.
През януари Белият дом първоначално отрече всякакви контакти с руски представители по време на предизборната кампания за 2016 г. Оттогава Белият дом и съветниците по кампанията потвърдиха за четири срещи между Кисляк и съветниците на Тръмп през този период.
Хората, които описват контактите пред Ройтерс, заявиха, че не са виждали никакви доказателства за нарушения или тайни споразумения между кампанията и руснаците в прегледаните до момента комуникации. Но тези данни може да увеличат натиска върху Тръмп и неговите помощници да предоставят на ФБР и Конгреса пълна информация за взаимодействията си с руските длъжностни лица и други с връзки с Кремъл по време на и непосредствено след изборите от 2016 г.
Белият дом не отговаря на исканията за коментар от Ройтерс. Адвокатът на Флин също отказва да коментира казуса. В Москва руско длъжностно лице от външното министерство отказва да коментира контактите и насочва Ройтерс към администрацията на Тръмп.
Отделно от това говорител на руското посолство във Вашингтон заяви: „Ние не коментираме ежедневните ни контакти с местните събеседници“.
18-те обаждания и електронните писма са се случили между април и ноември 2016 г., по време на период, в които според американското разузнаване руски хакери са участвали в кампания на Кремъл по дискредитиране на кампанията на конкурента на Тръмп – бившия държавен секретар Хилари Клинтън.
Тези дискусии са съсредоточени върху укрепването на икономическите отношения между САЩ и Русия, обтегнати заради санкциите, наложени на Москва, сътрудничеството в борбата срещу "Ислямска държава" в Сирия и по отношение на по-агресивния Китай.
Членовете на Сената и разузнавателните комисии са отишли в ЦРУ и Агенцията за национална сигурност, за да преглеждат преписите и и други документи, свързани с контактите между съветниците и сътрудниците на кампанията на Тръмп и руските официални лица.
Американското министерство на правосъдието заяви в сряда, че назначава бившия директор на ФБР Робърт Мюлър за специален прокурор, който да разследва предполагаемите руски намеси в американската президентска кампания и евентуално тайно споразумение между кампанията на Тръмп и Русия. Мюлър сега ще поеме отговорността за разследването на ФБР, започнало през юли миналата година. Тръмп и неговите помощници многократно отричат каквото и да било тайно споразумение с Русия.