Петдесет от най-големите американски компании, между които Apple, Microsoft и Wal-Mart, са скрили около 1,6 трлн. долара в офшорни данъчни убежища, за да намалят данъчното си бреме в САЩ, показва изследване на неправителствената организация Oxfam, публикувано от AFP.
Организацията, която се бори срещу бедността, обяви, че сумата през 2015 г. се увеличава с 200 млрд. долара спрямо предходната година. Докладът се позовава на данни на самите компании, пише AFP.
Компаниите използват мрежа от 1 751 дъщерни дружества в страни, известни като данъчни убежища, за да прехвърлят своите доходи извън САЩ, посочва Oxfam в доклада, публикуван преди заседанието на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон следващата седмица.
“Избягването на данъци се е превърнало в стандартна бизнес практика в целия свят. Компаниите, укриващи данъци, мамят Америка с около 135 млрд. долара неплатени данъци всяка година”, коментира старши съветникът на Oxfam Роби Силвърман.
Apple е на върха на класацията с повече от 200 млрд. долара в офшорни сметки, следвана плътно от фармацевтичния гигант Pfizer (193,6 млрд. долара) и Microsoft's IT group (124 млрд. долара).
Законът в САЩ позволява на компаниите да трупат печалбите от чуждестранни дейности за неопределено време, за да се избегнат корпоративни данъци, които са сред най-високите в индустриализирания свят - в размер на 35%.
По време на предизборната си кампания американският президент Доналд Тръмп предложи намаляване на данъка до 15 на сто, както и възможността компаниите да върнат в САЩ кешовите си резерви при еднократно облагане от 10 на сто.
Oxfam разкритикува двете предложения, настоявайки, че данъчното намаление ще облагодетелства печелившите компании и богатите акционери за сметка на важни програми за борба с бедността.
Според организацията драстичното намаляване на корпоративния данък може да предизвика „разрушителна надпревара за по-ниска ставка“.
„Президентът Тръмп обеща да поправи политическата и икономическата система, но предложенията му за данъчна реформа само ще увеличат богатството на влиятелните компании за сметка на обикновените граждани и малкия бизнес“, коментира Силвърман.