Външните министри на държавите от Г-7 ще търсят начин да окажат натиск върху Русия да прекъсне връзките си с президента на Сирия Башар ал-Асад, предава Ройтерс.
Американските ракетни удари по сирийска въздушна база от миналата седмица в отговор на предполагаемо нападение с химическо оръжие срещу цивилни граждани повдига очакванията, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да втвърди позицията си срещу Русия, отбелязва информационната агенция.
Британският външен министър Борис Джонсън заяви пред репортери, че репутацията на Русия е опетнена заради трайната подкрепа за Асад. Той предполага, както и представителите на Канада, че санкциите срещу Москва може и да бъдат затегнати, ако Кремъл продължава да оказва подкрепа на сирийския лидер.
Все още не е ясно за какво ще настоява държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън при пътуването му до Москва утре. "Това, което се опитваме да направим, е да даден на Рекс Тилърсън възможно най-чистия мандат от Запада да каже на руснаците: Това е вашият избор, придържайте се към този човек, придържайте се с това тиранин или пък намерете по-добро решение“, коментира Джонсън.
Русия отхвърли обвиненията, че Асад използва химически оръжия срещу собствения си народ и заяви, че няма да намали връзките си със сирийския президент.
Самият Тилърсън коментира в края на миналата седмица, че основният приоритет за САЩ е поражението на един от основните врагове на Асад – терористичната организация „Ислямска държава“.
Италия е поканила на срещата на Г-7 и външните министри на Турция, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Йордания и Катар, с които да се обсъди ситуацията в Сирия.
Министрите на седемте най-големи индустриални сили ще дискутират и нарастващото напрежение на Корейския полуостров на фона на опасенията за ядрените амбиции на Пхенян.
Сред темите на разговор е и Либия.
Същевременно енергийните министри на групата не успяха да достигнат до единно становище по климатичните промени, след като САЩ поиска повече време, за да изчисти политиката си в сферата.
„САЩ са в процес на преразглеждане на повечето политики. Това включва преглед на политиките, свързани с изменението на климата и споразумението от Париж“, коментира пред репортери италианския министър на промишлеността Карло Календа.
Той допълни, че всички останали страни от Европейския съюз (ЕС) остават силно ангажирана със споразумението от Париж за ограничаване на емисиите парникови газове.