Водещите индекси на борсата в САЩ започват седмицата на червена територия, след като ентусиазмът за реформите на Доналд Тръмп се топи, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с над 100 пункта, като Goldman Sachs натежава най-много. Широкият измерител S&P 500 се понижава с 0,4 на сто, като финансовият сектор записва най-голям спад в размер на 2%. Технологичният бенчмарк Nasdaq се понижава с 0,4 на сто.
„Не смятам, че това ще доведе до цялостна промяна в курса на индексите, но определено е преобръщане на нагласите на пазарите“, сподели Питър Кардило, главен пазарен икономист във First Standard Financial.
Мечите нагласи бяха провокирани от провала на Републиканската партия да събере достатъчно гласове от собствените си редици за реформа в здравеопазването, като гласуването, първоначално насрочено за петък, въобще не се проведе. Законопроектът беше от ключово значение за намеренията на Тръмп като цяло. Президентът държеше анулирането на Obamacare и замяната й с друг закон да се случи, преди да предприеме други планове, включително мерки за понижение на данъците. След изборната победа на Тръмп през ноември Wall Street отчете подем именно заради очаквания за повече фискални стимули, дерегулации и понижения на данъците.
Питър Буквар, главен пазарен анализатор в The Lindsey Group изрази разочарование заради провала в здравната реформа, тъй като това може да доведе до ограничени резултатите при данъчната реформа. Все пак миналия петък администрацията на Тръмп заяви, че ще премине към мерки за понижаване на данъците.
„Подемът на фондовите пазари беше голям и не изненадващо да видим известно отдръпване след толкова голямо разочарование“, каза Марис Ог, президент на Tower Bridge Advisors. Въпреки това тя посочва, че цялостната ситуация на борсите не се е променила.
Доходността по 10-годишните американски държавни облигации се понижава до 2,376%, а тази по 2-годишните ценни книжа записва спад до 1,244%.
Едно евро се обменя за 1,088 долара, а курсът на йената е 110,44 йени за долар.
Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 0,69% до 47,64 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент изтрива 0,27% от цената си до 50,78 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,57% до 1 255,65 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 18:15 часа българско време.