Най-големият американски застраховател American International Group Inc. (AIG) потъва през четвъртото тримесечие по-дълбоко в зоната на загубата. Чистата загуба възлиза на 3,04 млрд. долара, или 2,96 долара за акция, след минус от 1,84 млрд. долара (1,5 долара за акция) година по-рано, поясни компанията във вторник след приключването на борсовата сесия, предава Ройтерс.
AIG отдава слабото представяне преди всичко на еднократен негативен ефект в размер на 5,6 млрд. долара във връзка с провизии за щети, свързани с американски търговски застрахователни полици, които вече са отписани. През миналия месец AIG се съгласи да плати около 10,2 млрд. долара на поделение на Berkshire Hathaway Inc на Уорън Бъфет, което да поеме по-голямата част от рисковете, свързани с тези политики.
Сделката с Berkshire следва увеличение на резервите с 3,6 млрд. долара от страна на AIG през последното тримесечие на 2015 г., а главният изпълнителен Питър Ханкок заяви пред CNBC, че застрахователят намалява зависимостта си от търговското застраховане в САЩ, след като се увеличава броят на различни искове, като се започне от такива за медицински злоупотреби и се стигне до компенсации за служители заради различни казуси. В следборсовата сесия акциите на AIG поевтиняха с около 2 на сто.
Четвъртото тримесечие на AIG бележи критичен момент за амбициозния двугодишен стратегически план, насочен към преструктурирането на компанията.
Планът, представен в началото на миналата година, бе следствие от натиск от страна на милиардера активист Карл Айкан и Джон Полсън през 2015 г., които настояват компанията да се раздели на три заради лошо представяне на AIG.
Чрез рационализацията AIG може да напусне „клуба“ на небанковите системно важни финансови институции, твърди Айкан. Айкън обяви, че има голям дял в застрахователната компания и в отворено писмо призова изпълнителния директор на AIG да започне „изключително необходимата“ програма за контрол на разходите, за да може да се конкурира с другите в сектора.
Айкън препоръчва AIG “незабавно“ да раздели дъщерните компании за животозастраховане и за ипотечното застраховане и да създаде три независими публични дружества.
AIG беше обект на нови мерки за контрол от страна на Федералния резерв, след като беше определена като „системно важна“ компания през 2013 г., припомня Ройтерс. Преди години AIG беше най-големият застраховател в света. След срива на инвестиционната банка Lehman Brothers през 2008 г. обаче и застрахователят пострада сериозно и бе подкрепен от властите в САЩ със 182 млрд. долара. Междувременно компанията върна парите.
Целите на плана за преструктуриране на AIG включват връщане на 25 млрд. долара на акционерите и превръщането му в „по-икономичен, по-изгоден и фокусиран застраховател" чрез свиване на имущество и активи и бизнеса със застраховки при злополуки.
В края на миналата година стана ясно, че AIG се е споразумяла да продаде търговските си операции в Аржентина, Чили, Колумбия, Уругвай, Венецуела и Турция на канадската компания Fairfax Financial Holdings Ltd. на бизнесмена Прем Уатса. Цената на сделката е 240 млн. долара. Fairfax ще придобие и правата върху подновяването на застрахователните полици на клиентите на AIG в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) в България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия и ще поеме оперативните активи на AIG в региона, посочи компанията в съобщение.