Администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп обмисля широк спектър от варианти за отговор на ракетния тест на Северна Корея по-рано тази сутрин, съобщава БТА, позовавайки се на информация на Ройтерс. Източник на агенцията е коментирал, че са очаквали провокация от Пхенян след стъпването в длъжност на Тръмп.
Отговорът ще бъде решителен, но балансиран, за да бъде избегната ескалацията на напрежението.
Източникът на Ройтерс посочва, че Тръмп и екипът му вероятно ще обсъдят серия възможни реакции, включително нови американски санкции за затягане на финансовия контрол, увеличаване на американските военноморски и военновъздушни сили на Корейския полуостров и около него и ускорено инсталиране на нови системи за противоракетна отбрана в Южна Корея.
Предвид това, че тестът не е бил с междуконтинентална ракета, както заплашваше Пхенян, и че не е извършен нов ядрен опит, в реакцията си Вашингтон ще се стреми да избегне разпалване на напрежението.
Тази сутрин Южна Корея съобщи, че Северна Корея е изстреляла неидентифицирана ракета към Японско море на изток от базата "Бангхьон" в провинция Пхьонан-Пукто. От тази баса са били осъществени изпитанията на ракетата с междинен обсег "Мусудан" на 15 и 20 октомври 2016 година. Смята се, че тя има обсег около 3000 км, отбелязва ДПА.
Ракетата е паднала в Японско море, без да достигне териториалните води на Япония, заяви пред репортери главният секретар на правителството в Токио Йошихиде Суга, допълва АП.
Японският премиер Шиндзо Абе в момента е на посещение в САЩ и получи пълната подкрепа на Доналд Тръмп по повод на севернокорейската ракета.
"Искам всички да разберат и да са напълно наясно, че Съединените американски щати стоят зад Япония, своя велик съюзник, 100 процента", каза Тръмп пред репортери във Флорида по време на съвместна пресконференция с Абе. Японският премиер определи опитът на Северна Корея като "абсолютно неприемлив" и призова Пхенян да изпълнява резолюциите на ООН.
Южна Корея и САЩ се договориха да разгледат всички възможни варианти за отговор на севернокорейските провокации по време на телефонен разговор между американския съветник за националната сигурност Майкъл Флин и южнокорейският му колега Ким Кван-джин, допълват още световните агенции.