Администрацията на Доналд Тръмп иска да реформира и преименува държавната програма, създадена да се бори с всички агресивни идеологии, и да я фокусира единствено върху ислямисткия екстремизъм, съобщава Ройтерс, позовавайки се на пет свои източници.
Програмата „Борба с насилствения екстремизъм“ (Countering Violent Extremism, или CVE) ще бъде променена на „Борба с ислямисткия екстремизъм“ или „Борба с радикалния ислямистки екстремизъм“, казват източниците, и вече няма да таргетира и други групи като "бели расисти", които също са извършвали бомбени атентати и масови стрелби в САЩ.
Подобна промяна ще отрази реториката и критиките от кампанията на Тръмп срещу президента Барак Обама, обвинявайки го, че е слаб в борбата срещу ИДИЛ и че отказва да използва фразата „радикален ислям“ по отношение с това. ИДИЛ пое отговорност за атаки срещу граждани в няколко страни.
Програмата CVE има за цел да възпира групи или потенциални самостоятелни нападатели чрез партньорства с общността и образователни програми или чрез кампании с обратни послания в сътрудничество с Google и Facebook.
Някои привърженици на програмата се опасяват, че промяната ще затрудни работата на правителството с мюсюлманите, които вече изпитват колебания дали да се доверят на новата администрация, особено след като Тръмп издаде заповед миналия петък временно да бъде спрен достъпа до САЩ на гражданите на седем предимно мюсюлмански страни.
Въпреки това програмата, която се фокусира върху жителите на САЩ и не е част от военните усилия за борба с екстремизма в интернет, бива критикувана дори от нейни привърженици като неефективна.
Източник, който работи по програмата в близко сътрудничество с Министерството за вътрешна сигурност, казва, че членове на преходния екип на Тръмп са се срещнали за пръв път с работната група по програмата през декември и са намекнали за идеята да се смени името и фокуса ѝ.
Някои републиканци в Конгреса отдавна атакуват програмата като политически коректна и неефективна, твърдейки, че изтъкването и използването на термина „радикален ислям“, като двигател на много атаки, ще помогне да се фокусират усилията за възпиране.
Други се противопоставят на това мнение, твърдейки, че брандирането на проблема като „радикален ислям“ само ще отчужди над три милиона американци, които изповядват мирно исляма.
Междувременно много общностни групи вече се отнасят с предпазливост към програмата, отчасти заради опасения, че може да се превърне във втори инструмент за следене за правоприлагащите органи.
Хода Хауа, политически директор на Muslim Public Affairs Council, казва, че миналата седмица източници от Министерството за вътрешната сигурност са я уведомили за опита да се смени фокуса на програмата към борба само с ислямски екстремизъм.
„Това буди тревоги за нас, тъй като те таргетират религиозна група и хвърлят сянката на съмнението върху нея“, казва тя.