Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) и Международната организация по миграцията (МОМ) призоваха днес администрацията на Доналд Тръмп да продължи да дава убежище на хора, бягащи от война и преследване, подчертавайки жизненоважната роля на американската програма за прием на бежанци, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Тръмп наложи късно снощи четиримесечна забрана за приемане на бежанци и временно забрани на гражданите на няколко мюсюлмански страни да влизат на територията на САЩ. Според държавния глава тези мерки ще предпазят страната от терористични атаки.
"Бежанците и мигрантите в света никога не са били в по-голяма нужда и програмата на САЩ е сред най-важните в света", подчертаха двете организации в съвместно изявление.
Те изразиха надежда САЩ да "продължат да изпълняват силната си лидерска роля и да следват дългата традиция да защитават тези, които бягат от конфликти и преследване".
В петък новият държавен глава подписа поредната изпълнителна заповед за "защита на нацията от влизане на чуждестранни терористи в САЩ". Указът предвижда временно спиране на политиката по предоставяне на убежище и временна забрана за гражданите на няколко мюсюлмански страни - Ирак, Иран, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен - да влизат на територията на САЩ.
Своевременно на мярката реагираха и големи технологични компании. Google призова свои служители, които са засегнати от забраната "незабавно да се върнат в САЩ", а основателят и изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг изрази загриженост заради последните изпълнителни заповеди за ограничаване на имиграцията. Той казва, че САЩ трябва да останат отворени за бежанци и че не бива да се превръщат в мишени хора, които не представляват опасност, като недокументирани имигранти, пристигнали в страната като деца заедно с родителите си. Зукърбърг посочи, че самият той и съпругата му Присила са наследници на имигранти и бежанци.