fallback

Тръмп съживи два проекта за нефтопроводи в САЩ

Американският президент подписа и заповез за намаляване на регулаторното бреме върху местните производители

21:38 | 24.01.17 г. 3

Президентът на САЩ Доналд Тръмп продължава с подписването на ключови заповеди, с които на практика поставя началото на процеса по изпълнение на предизборните си обещания. След като вчера оттегли САЩ от Транстихоокеанското партньорство (ТТП), тази вечер той издаде заповед за намаляване на регулаторното бреме върху местните производители, предава Ройтерс.

С друга заповед американският президент нареди екологичен преглед и одобрение на няколко приоритетни проекта, които трябва да бъдат ускорени. Сред тях са нефтопроводът от Канада до Тексас Keystone XL и тръбопроводът Dakota Access.

В указа се казва, че всички тръбопроводи за САЩ задължително трябва да бъдат построени.

С тази заповед производителите на петрол в Канада и щата Северна Дакота ще се възползват от по-бърз маршрут за доставки на суровината до рафинериите по брега на Мексиканския залив, отбелязва информационната агенция. Реализацията на проектите обаче означава горчиво поражение за индианските племена и екоактивистите, които се противопоставиха на строителството на тръбопроводите чрез правни действия.

Още по време на предизборната си кампания Доналд Тръмп обеща да води политика с цел увеличаване на вътрешното производство на енергия. Малко преди да встъпи в длъжност той посочи, че подкрепя завършването на петролопровода Dakota Access и даде заявка, че ще рестартира проекта Keystone XL, отхвърлен през 2015 г. от предшественика му Барак Обама.

Петролният съвет на Северна Дакота - браншовата организация на производителите на петрол в американския щат, приветства решението на Тръмп за възобновяването на проектите. Индиански племена обаче отново заплашват с протести, тъй като тръбопроводите се предвижда да минават през свещени за тях земи.

Keystone XL е проект за петролопровод, който се предвижда да свърже петролните пясъци на Канада с американското крайбрежие на Мексиканския залив. Капацитетът му е повече от 800 хил. барела на ден. За частта му в Канада проектът вече има всички регулаторни одобрения.

По-голямата част от другия нефтопровод - Dakota Access, беше завършена до лятото на миналата година. Остана за изграждане една малка част от него, чието строителство обаче беше блокирано от протести заради риска от замърсяване на водните ресурси в района.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:52 | 10.09.22 г.
fallback