Индексите на американските фондови борси приключиха сесията в понеделник със спадове, като основен фактор за търговията беше политиката на новия президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщи CNBC.
„Имаме нов фактор на несигурност“, казва Майк Бейли, директор на звеното за проучвания във FBB Capital Partners, визирайки предложените от Тръмп политики. „Мисля, че ще видим известни колебания в търговията, докато пазарът свикне със стила на комуникация на новия президент“, допълва той.
„Забавянето всъщност започна в петък с коментарите на Тръмп“, казва Робърт Павлик, главен пазарен стратег в Boston Private Wealth, имайки предвид речта на Тръмп при полагането на клетва, в която имаше протекционистична реторика.
„Хората трябва да са търпеливи и пазарът трябва да е търпелив“, казва Ранди Уорън, главен инвестиционен директор в Warren Financial. “Когато получим повече яснота, пазарът ще търгува сякаш политиките на Тръмп са реалност”, допълва той. „Ако стане ясно, че тези неща няма да се случат, то това би било съвсем различна игра“, казва още Уорън.
Доларовият индекс, който беше в подем след изборите на 8 ноември, достигна шестседмично дъно спрямо кошница валути. Еврото поскъпна с 0,43% до 1,075 долара, а японската йена скочи с 1,4% до 112,9 йени за долар.
В понеделник президентът Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която да оттегли членството на САЩ в Транстихоокеанското партньорство. Очаква се президентът да подпише друг такъв указ, с който да предоговори членството на страната в Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA).
Американските държавни облигации поскъпнаха, като доходността по 10-годишните книжа падна до 2,40%, а тази по 20-годишните облигации се понижи до 1,15%.
Златото с доставка февруари поскъпна до 10,70 долара до 1 215,60 долара за тройунция.
Американският лек суров петрол WTI поскъпна с 0,75% до 52,82 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записа спад от 0,27% до 55,34 долара за барел.
В корпоративната сфера отчетът на McDonalds надмина очакванията. След затварянето на борсовата сесия днес се очакват резултатите на Yahoo.
Тази седмица отчети ще има и от Microsoft и Alphabet.