Икономиката на САЩ нараства с по-бърз темп през третото тримесечие, отколкото първоначално се смяташе, показва финалното четене на данните, цитирани от Wall Street Journal.
БВП се разширява с 3,5% на годишна база за периода юли-септември, сочат данните на Министерството на търговията на САЩ, публикувани днес. Предишната оценка беше за ръст от 3,2 на сто. Растежът е най-силният за тримесечието от две години насам.
Икономистите, анкетирани от Wall Street Journal, също очакваха повишението да бъде ревизирано нагоре, но до 3,3%. През първите две тримесечия на годината темпът на ръст беше съответно 0,8% и 1,4%.
По последни данни се наблюдават по-силни потребителски разходи за услуги и по-стабилни бизнес инвестиции в сгради и интелектуална собственост.
Компанията Macroeconomic Advisers, която изготвя прогнози, очаква икономиката на САЩ да се разшири с 1,6% годишно през последното тримесечие. Според анализаторите, анкетирани от WSJ, повишението през 2016 г. ще е 1,9% и 2,4% през 2017 г.
Средният темп на ръст на американската икономика от края на рецесията през 2009 г. е 2%, което е най-слабото повишение във времената на експанзия от 1949 г. насам.
Първите оценки за ръста на БВП през 2016 г. ще бъдат публикувани на 27 януари.
Потребителските разходи са ревизирани от 2,8% до 3% годишен темп на ръст, което обаче все още представлява забавяне на фона на 4,3-те процента повишение от второто тримесечие.
Показателят за бизнес разходите – инвестициите във фиксирани нежилищни активи, е ревизиран от 0,1% до 1,4%. Разходите за сгради растат с 12%, а тези за интелектуална собственост – с 3,2%.
Жилищните инвестиции се понижават с 4,1% през третото тримесечие, което подсказва забавяне в строителството на жилища и в подобрението им. Именно този сектор оказваше подкрепа на икономиката през по-голямата част от експанзията.
Международната търговия и ръстът на складовата наличност при частните компании оказват скромен принос за ръста през периода юли-септември.
Последните ревизирани данни показват, че понижението в щатските и общинските разходи е по-слабо, отколкото се предполагаше. Федералните разходи, включително в сферата на отбраната, растат.
Друг детайл сочи, че повишението на корпоративните печалби всъщност е по-слабо отколкото се оценяваше.
Печалбите след корекции растат с 2,6% през третото тримесечие, а не с 3,5 на сто. На годишна база корпоративните печалби растат с 4,3 на сто, което е най-резкият темп от две години.