Пазарът на труда в САЩ е в най-добрата си форма от 10 години. Това коментира председателят на Федералния реезерв Джанет Йелън пред завършващия випуск на университета в Балтимор, съобщава MarketWatch.
“След години на бавно икономическо възстановяване вие навлизате на най-силния трудов пазар от повече от десетилетие“, коментира Йелън.
В речта си председателят на Фед коментира, че признаците за „здравословен“ пазар на труда са в изобилие, сред които се открояват стабилните темпове на създаване на нови работни места и ниският дял на съкращенията.
Йелън обаче подчерта, че предизвикателствата още не са преодолени. Икономиката расте по-бавно в сравнение с периодите на предишни възстановявания от кризи. Ръстът на производителността тя също определи като „разочароващ“.
Йелън посочи, обаче, че според резултатите от проучване младите работници са по-оптимистично настроени за пазара на труда.
Тя цитира същото изследване, според което тези, които влизат в работната сила по време на силна икономика, са по-склонни да се задържат на работа, да останат заети и да се радват на по-високи доходи.
Същевременно председателят на Фед коментира, данните показват, че ножицата между доходите на хората с гимназиално образование и тези, завършили колеж, вече достига средно 70%. За сравнение, през 1980 г. разликата е била 20%.
Двата основни двигателя за увеличаването на тази разлика са глобализацията и развитието на технологиите, допълни тя.