fallback

Как Доналд Тръмп планира да "пресуши блатото"

Противно на реториката преди изборите новоизбраният президент запълва бъдещия си кабинет с хора със солидни връзки с Вашингтон и Уолстрийт

08:44 | 02.12.16 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Доналд Тръмп обеща да "пресуши блатото" (с фразата Тръмп визира мерки срещу бюрокрацията на федерално ниво, както и премахване на цели агенции и министерства - бел. ред.) в столицата на САЩ. Вместо това обаче се гмурва право в него, пише БТА, позовавайки се на Associated Press.

Досега новоизбраният президент запълва бъдещия си кабинет с хора със солидни връзки с Вашингтон и Уолстрийт. Тръмп се обръща към два силови центъра, за които твърдеше по време на кампанията си за Белия дом, че са алчни, корумпирани и откъснати от американците. Решенията му получиха овации от републиканците, които се успокоиха от по-конвенционалния му подбор, но с него Тръмп рискува да вбеси избирателите, които се застъпиха за призивите му да бъде преобърната политическата система.

Две от първите му номинации са богати представители на финансовия сектор, имащи връзки с институции, срещу коитоТръмп се опълчваше като кандидат. Избраничката му за министър на транспорта Илейн Чао е изградила самостоятелно успешна политическа кариера. Но е омъжена за лидера на мнозинството в Сената Мич Макконъл, което е точно това смесване на семейство и политическа власт, заради което Тръмп яростно критикуваше противника си Хилари Клинтън по време на кампанията.

Джеф Сешънс, когото Тръмп номинира за главен прокурор, е прекарал две десетилетия в Сената, а избраният за министър на здравеопазването и хуманитарните въпроси Том Прайс е бил конгресмен шест мандата.

Несъответствието между реториката на Тръмп по време на кампанията и управленческите му решения е най-поразителна при оформянето на икономическия му екип. Вчера той обяви, че планира да номинира бившия член на управата на инвестиционната банка Goldman Sachs Стивън Мнучин за министър на финансите, а инвеститорът милиардер Уилбър Рос да оглави министерството на търговията.

Когато бе кандидат за президентския пост, Тръмп каза, че Уолстрийт е създал "огромни проблеми" за страната. Той включи главния изпълнителен директор на Goldman Sachs в свой предизборен агитационен клип, в който отправя обвинение към световните финансови сили, че са "ограбили нашата работническа класа".

Мнучин и Рос бяха обвързани с предизборната кампания на Тръмп. Мнучин ръководеше набирането на средства за нея. Тръмп постоянно се перчеше как личното му богатство - до голяма степен той самофинансира кампанията си по време на първичните избори - означава, че няма да бъде задължен на дарители, които може да очакват финансовият им принос да бъде възнаграден с влиятелни постове или достъп до вътрешна информация.

"Не мога да бъда купен", каза Тръмп преди изборите. "Не дължа никому нищо".

Преходният екип на Тръмп отклонява въпросите дали има несъответствие между реториката му по време на кампанията и избора му на министри.

"Това са експерти, които знаят как се печели", каза вчера говорителят Джейсън Милър.

Избирайки милиардери и по някой и друг милионер в кабинета си, Тръмп иска избирателите да вярват, че привилегированите вътрешни хора могат да помогнат на стресираната и обезсърчена средна класа, въпреки че, подобно на други кандидати за президенти в миналото, обеща, че ще промени динамиката. Видимо малцина от избраниците му са демонстрирали загриженост за обикновените хора. Много от тях живеят, заобиколени от такова богатство, каквото повечето американци не могат да си представят. Те благоденстваха през последните десетилетия, докато много американци изпитваха затруднения, защото доходите им не растяха.

Не само Мнучин е работил за Goldman Sachs, но и неговият баща. След като напусна инвестиционната банка през 2002 г., възпитаникът на Йейлския университет се захвана с управление на хедж фондове и с продуцентство на блокбъстери като "Батман срещу Супермен: Зората на справедливостта". Мнучин инвестира в руините на кризата с жилищното кредитиране, пое изпитващата трудности банка IndyMac и спечели 1,6 милиарда долара за по-малко от година в момент, когато недвижимото имущество на милиони американци бе обект на възбрана заради просрочени ипотеки.

Рос кръжи в свят като този на Тръмп - и двамата имат луксозни домове в Манхатън и Палм бийч, Флорида. Милиардерът инвеститор купи на безценица много финансово затруднени фирми в стоманодобивната, автомобилната и въгледобивната индустрия в промишления Среден Запад. После ги продаде и реализира големи печалби, но с цената на загубени работни места в производството и минното дело, които са в същината на американската идентичност.

Чао е потомка на китайски корабен магнат. Работила е в борда на директорите на банка Wells Fargo, в "Доул фууд" и News Corporation (компанията майка на телевизия Fox News). Министърът на образованието Бетси ДеВос - най-богатата сред досега сред избраните от Тръмп хора, е омъжена за човек от семейството, което създаде компанията Amway.

Тръмп и други републиканци месеци наред предупреждаваха гласоподавателите, че в евентуално правителство на Клинтън ще се наредят брокери от Уолстрийт, дарители на кампанията й и други назначения със специални интереси. Представителите на Републиканската партия обаче не изразиха такива опасения за номинираните от Тръмп хора.

Ако не друго, то поне някои републиканци изглеждат облекчени. Много от избраниците на Тръмп идват от по-традиционните републикански кръгове и споделят идеологическите предпочитания на партията, дори повече от самия Тръмп в някои случаи.

"Подборът досега е фантастичен и добре приет от републиканци и консерватори от всички прослойки", каза Сизар Конда, бившият шеф на предизборния щаб на сенатора от Флорида Марко Рубио. "Тръмп обединява партията, което е ключово за това да си гарантира подкрепа за управленческата програма.

Председателят на Камарата на представителите Пол Райън, който подкрепяше Тръмп без особен ентусиазъм по време на кампанията, похвали вчера селекцията му в сектора икономика и каза, че чака с вълнение да започне да работи "с този силен екип".

Тръмп още обмисля съдбата на няколко министерски поста, включително кого да избере за държавен секретар. Водещи претенденти са милионерът бизнесмен Мит Ромни, който бе кандидат на Републиканската партия за президент през 2012 г., и милионерът адвокат Руди Джулиани, бивш кмет на Ню Йорк. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:51 | 08.09.22 г.
fallback