fallback

Фишер: Резки промени в движенията на пазарите може да се случват все по-често

Според заместник-председателя на Фед ликвидността на американския капиталов пазар като цяло е адекватна

21:45 | 15.11.16 г. 1

Ликвидността на американския капиталов пазар като цяло е адекватна, заяви заместник-председателят на Федералния резерв Стенли Фишер във вторник, цитиран от MarketWatch. Пазарите и регулациите обаче се променят и в резултат на това може все по-често да ставаме свидетели на „flash“ събития (oт английски "светкавичен", събития с резки промени за кратък период от време - бел. ред.).

В изказване пред Brookings Institution Фишер призна някои от опасенията около ликвидността, които затрудняват пазара на облигации.

Наличностите при дилърите са на нива под тези от преди финансовата криза и са намалели още повече от кризата насам. Размерът и оборотът на търговията – обемът на търговия спрямо общия размер на облигации в обращение, също са се понижили.

Flash събития като сривът и ръстът в доходността на 10-годишните държавни ценни книжа от 15 октомври 2014 г., както и подобно движение на курса евро-долар през март 2015 г. ще се случват все по-често, каза Фишер.

Доклад, изготвен съвместно от министерството на финансите, Федералния резерв, Фед в Ню Йорк и Комисията по ценните книжа и борсовите операции, „не е открил нито един фактор, довел до тези остри колебания в цените“, добави той.

Не е много ясно дали наистина има по-малко ликвидност в стресови моменти, каза Фишер. „Финансовите пазари изглежда функционираха сравнително добре през последните епизоди на висока пазарна волатилност, например след вота около Brexit или по-рано тази година, когато цените на петрола бяха ниски, а волатилността на фондовия пазар висока“, отбеляза той.

Има и сигнали, че ликвидността може би се е подобрила, сред които са по-ниските разходи за търговия и много по-висок търговски обем. Търговският обем днес е средно около 19 млрд. долара на ден спрямо около 12 млрд. долара дневно през 2006 г.

Въпреки това потенциалът ликвидността да се изпари в стресови моменти заслужава да бъде внимателно проучен – заедно с по-широките рискове пред финансовата стабилност, свързани с промените на пазарите“, каза Фишер.

Една такава промяна е нарастващото притежание на облигации от взаимни фондове вместо от инвеститори, които купуват и държат облигациите пряко, каза Фишер. „Намалената пазарна ликвидност може да усили рисковете на бързите продажби от левъридж във финансовите институции или от предимството на предприел първата стъпка при взаимните фондове“.

И все пак следкризисните регулации са засилили финансовата стабилност, заяви Фишер. Много по-нисък левъридж във финансовите институции облекчава част от опасенията от бързите продажби.

Предстоят още регулаторни промени, каза Фишер. Надзорният съвет за финансова стабилност и Бордът за финансова стабилност обмислят някои реформи, които са насочени индустрията за управление на активи, а Комисията по ценните книжа и борсовите операции наскоро прие правила за модернизиране на информацията, отчитана от фондовете.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:47 | 05.09.22 г.
fallback